Rüzgar Bir Anda Terse Dönecek, Fiyatlar Yarı Yarıya Düşecek! AK Parti İkinci El Araba Piyasasına Müdahaleye Hazırlanıyor

Araba fiyatları tepetaklak olacak! Sıfır ve 2.el araba fiyatları bir süredir yükselen çıkışı ile tepki çekiyordu. İkinci el araba fiyatlarına müdahale hazırlığı ortaya çıktı. Araç fiyatları düşecek mi

Finans 03.02.2022 - 09:10 03.02.2022 - 09:12 Gülcan Özer

Pandemi döneminde zam rekortmenlerinden biri de araba fiyatları olmuştu. Konut ve araba fiyatları rekor seviyelere yükselirken otomotiv sektöründe yaşanan krizler araba fiyatlarına zam olarak yansımıştı. Önce pandemi ardından patlak veren çip krizi ile araç fiyatları yükselmiş, önce sıfır ardından da ikinci el araba fiyatları cepleri yakmaya başlamıştı. 

Korona virüs salgını ilk ortaya çıktığı dönemde insanların evlere çekilmesi ile beraber araba fiyatları dibe vurmuş, araba markaları satışlarını arttırmak için farklı kampanyalar düzenlemeye başlamıştı. Sonraki süreçte ise salgının beklenmedik şekilde yayılması, hastalığın artması ve insanların paniğe kapılması ile beraber araç fiyatlarında anormal yükselişler yaşanmıştı. 

ARABA FİYATLARI NEDEN BU KADAR YÜKSELDİ?

Korona salgınının tüm dünyada büyük bir hızla yayılması ile beraber ilk olarak ülkelerin sınırlarını kapatması tedarik zincirinde kırılmalara neden olmuş, fabrikalar üretim yapmak için ihtiyaç duydukları ürünleri bulmakta zorlanmaya başlanmıştı. Sonrasında zorunlu kısıtlama kararları ile fabrikalarda üretime ara verilmiş, üzerine eklenen çip krizi ile sıfır araç üretimi büyük bir darbe yemiş, otomotiv sektörü tarihinin en büyük stok krizini yaşamıştı. 

ikinci el araba fiyatarı ne olur

Aynı dönemde insanların hastalık kapma korkusu ile toplu ulaşımdan uzaklaşarak kendi arabalarına sahip olma isteği duyması, arabası olan kişilerin dahi eşi ya da çocuğu için 2. arabayı satın alması, araç fiyatlarındaki yükseliş ile pek çok kişinin yatırım aracı olarak arabalara yönelmesi talepte patlamaya neden olmuştu. Yoğun talebi karşılayamayan otomotiv üretimi ve stok krizi ile araba fiyatları adeta uçuşa geçmişti. 

araba-fiyatları-ne-zaman-düşecek

ARAÇ FİYATLARI NE OLUR, 2022'DE DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Otomotiv sektörü uzmanları piyasaların artık doygunluğa ulaştığını belirterek araç yenilemek isteyen kişilerin ise kendi araçlarını yüksek fiyatlar nedeni ile satamadığını, bu nedenle de piyasada büyük bir tıkanıklık yaşandığını belirtiyorlar. Galericiler stokları dolduğu için artık satılık araba kabul etmezken özellikle alt segment araç fiyatlarında oluşan balonun patlayacağı ve eski model araçların fiyatlarının satılamaması nedeni ile düşebileceği belirtiliyor. Konu hakkında açıklama yapan galericiler fiyatlarda yüzde 50'lere varan düşüşler beklediklerini dile getirdiler. 

araba-fiyatlarına-müdahale-gelecek-mi

AK PARTİ 2.EL ARABA FİYATLARINA MÜDAHALEYE HAZIRLANIYOR! FABRİKA ÇIKIŞLI 2. EL ARABA PİYASAYI NASIL ETKİLER?

Konu hakkında açıklama yapan otomotiv sektörünün duayen ismi Emre Özpeynirci daha önce Fransa ve İspanya'da uygulamaya alınan fabrika çıkışlı 2. el araba hareketinin Türkiye'ye geleceğini duyurdu. AK Parti tarafından hazırlıklarının tamamlandığı iddia edilen hamle öncesinde daha önce ikinci el araba ihracatı tartışmaları gündemde sıklıkla konuşuluyordu.

Fabrika çıkışlı 2. el sistemi Türkiye'de uygulamaya alınırsa 150 bin liraya araç satışının yapılabileceği belirtiliyor. Böylelikle sıfır otomobil alamayan vatandaşlar otomotiv fabrikaları tarafından yenilenen ve piyasa fiyatının çok daha altında, ucuz satılan ikinci el arabalara sahip olabilecekler.

NOT: Emlak365.com sitesi tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak kullanılamaz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@