Saatler Kaldı Kritik Veriler Açıklanacak! Altın Yükselecek Mi, Düşecek Mi Belli Olacak?

Altın piyasasında haftanın son işlem gününde çok kritik bazı veriler ilan edilecek. İşte altın fiyatlarının yön bulacağı, rotasının belli olacağı veriler öncesinde son gelişmeler.

Finans 07.10.2021 - 17:12 07.10.2021 - 17:12 Mustafa KARAGÖZ

Altın yatırımcıları için kritik süreç başladı. ABD'de cuma gününde öğleden sonra açıklanacak veriler altın fiyatlarının yön bulmasında etkili olacak. Varlık artırımı konusunda ipucu oluşturacak veriler sonrasında altın fiyatlarının daha da yükselebileceği belirtiliyor. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Küresel piyasalarda altın grafiğine bakıldığında ons altının bir süredir bulunduğu konumu koruduğu görülüyor. FED kaynaklı açıklamalar, oluşan beklentiler ve endişeler küresel piyasalarda ons altının 1760 seviyesinde tutunmasını sağladığı görülüyor. Ons altın fiyatlarının o bant düzeyinde sıkışması, önümüzdeki günlerde açıklanacak veriler öncesinde rota hazırlığı olarak yorumlanıyor. 

İçinde bulunan süreçte; ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde gelişen güçlenme ve buna bağlı olarak dolar endeksinin gelişmiş 6 ülke para birimlerine karşı yükselmesi altın fiyatlarında baskı unsuru oluşturmaya devam ediyor. Ekonomi gündemine bakıldığında hem petrol hemde doğalgazda ciddi talep artışları bunun yanında tedarik zincirinde yaşanan sorunlar nedeniyle fiyat artışları görülüyor. 

Dolar Güç Kazanıyor Altın Zayıflıyor

Küresel ekonomide bu gelişmeler takip edilirken ABD'den de ekonomik toparlanma beklentilerinin arttığına dair açıklamalar geliyor. ABD kanadından gelen beklenti artış açıklamaları dolar kurunun güçlenmesine, bunun yanında altın fiyatlarının zayıflamasına neden oluyor. 

Kısa Vadeli Altın Analizi

Exinity Group Baş Piyasa Analisti Han Tan altın fiyatlarına dair "Piyasalar, doları ve ABD’nin reel getirilerini artıran Fed’in daralmasının artan beklentilerine alıştıkça altın fiyatları düşüyor. Cuma günkü NFP piyasa beklentilerini aşarsa, o zaman spot altının bir ay boyunca kırıldığını görebiliriz. tarih aralığı ve 1720 dolar civarındaki Eylül ayının en düşük seviyelerini tekrar test edin." açıklamasında bulundu. 

ABD'den Gelecek Yeni Veriler Kritik

ABD kanadından gelen ve gelecek yeni veriler altın fiyatlarının yeniden şekillenmesine neden olacak. Gün içinde ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları piyasaların takip ettiği bir gelişme olurken haftanın son işlem gününde ise tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Bu iki veri sonrasında ise ABD Merkez Bankası (FED) piyasa kararlarını açıklayacak. Açıklanan politkaya göre dolar kuru şekillenecek altın fiyatları yeni trend kapsamında hareket edecek. 

Editör Notu: Altın fiyatlarına dair açıklamalar, beklentiler ve değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmış olup asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@