Sabah Gazetesi Asgari Ücreti Sızdırdı: Temmuz Ayında Enflasyon Zammı İle Maaş 5.103 TL Olacak

Asgari ücrete ara zam ve enflasyon zammı düzenlemesi yakından takip edilirken Sabah Gazetesi zamlı asgari ücret rakamını basına sızdırdı.

Finans 20.06.2022 - 10:05 20.06.2022 - 10:09 Gülcan Özer

8 milyon asgari ücretli çalışanı direkt, 84 milyon kişiyi ise dolaylı yoldan etkileyecek olan asgari ücret maaşı için son dakika gelişmesi yaşandı. Enflasyon rakamları adeta alev alarak rekor seviyeye yükselerek rekor üzerine rekor kırmaya devam ederken, yüzde 74 rakamına dayanması ile asgari ücrete ara zam beklentisi oluşmuştu. 

İlk olarak bazı AK Partili yönetici ve milletvekilleri tarafından gündeme taşınan asgari ücrete enflasyon zammı hakkında sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "alım gücünü iyileştirme" açıklamaları zam beklentisini güçlendirmişti. Ancak sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "asgari ücrete zam yapılacak tarih" bellidir diyerek yılbaşını işaret etmesi ile umutlar kırılmıştı. 

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ'DA ARA EK ZAM, ENFLASYON ZAMMI YAPILACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklama sonrasında enflasyon rakamının yüzde 74 seviyesine yükselmesi ve yeni zamların peş peşe yapılması ile asgari ücrete zam için yeni beklenti gündeme gelmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından daha önce kesin olarak yapılan zam olmayacak açıklamalarının yumuşatılması bir kere daha zam beklentisi oluşturmuştu. 

asgari ücrete zam-2

Sabah Gazetesi tarafından yapılan haberde asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılacağı iddia edilirken, zammın 6 aylık enflasyon toplamı farkı üzerinden belirleneceği belirtildi. Asgari ücrete yüzde 20 oranında ara zam yapılacağı ifade edilirken bu oran üzerinden zam yapılması durumunda brüt asgari ücret 6 bin 4 TL olacak. 

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM YAPILIRSA, TEMMUZ AYINDA ZAMLI ASGARİ ÜCRET MAAŞI KAÇ TL OLACAK?

Asgari ücrete yüzde 10 ya da yüzde 20 oranında zam yapılacağını iddia eden Sabah Gazetesi tarafından yapılan habere göre asgari ücrete enflasyon zammı yüzde 10 olarak yansıtılırsa maaşlar Temmuz ayında 4.678 TL olarak yatırılacak. Yüzde 20 oranında zam yapılması durumunda ise asgari ücret maaşı Temmuz ayında çalışanların hesaplarına 5 bin 103,68 TL olarak yansıtılacak. Asgari ücret maaşının artması ile emzirme yardımı, doğum yardımı, kıdem tazminatı ve emzirme yardımı için ödenen rakamlarda artış gösterecek. Zam sosyal yardım ödemelerini de arttıracak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@