Sabit Numara Sorgulama İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır, Nereden Olur?

​​​​​​​Sabit numara sorgulaması için en çok başvurulan kanal Türk Telekom bilinmeyen numaralar merkezidir.

Önemli Başlıklar 28.11.2019 - 23:26 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

​​​​​​​Sabit numara sorgulaması için en çok başvurulan kanal Türk Telekom bilinmeyen numaralar merkezidir. Sabit numara sorgulama işlemi cep telefonları bilinmeyen numaraları kadar çok sorgulanmasa da, yine de oldukça merak edilen konulardan biridir. Özellikle işyeri ve kurum telefonlarına ait sabit numaralar çok sorgulanmaktadır.

Sabit numara sorgulaması için en çok başvurulan kanal Türk Telekom bilinmeyen numaralar merkezidir. Sabit numara sorgulama işlemi cep telefonları bilinmeyen numaraları kadar çok sorgulanmasa da, yine de oldukça merak edilen konulardan biridir. Özellikle işyeri ve kurum telefonlarına ait sabit numaralar çok sorgulanmaktadır.Telefonla Türk Telekom Sabit Numara Sorgulama ServisiSabit numara sorgulaması için daha önceleri Türk Telekom 118 kullanılırdı. Artık bilinmeyen sabit numara sorgulama işlemi Türk Telekom’un 118 11 numaralı hattı üzerinden yapılıyor. 118 11 Haftanın 7 günü 24 saat boyunca kesintisiz hizmet vermektedir. 118 11 ‘e Hem cep telefonu operatörlerinden yapılan aramalar ile hem de sabit hatlardan yapılan aramalarla ulaşılabiliyor.118 11’i aramanın dakikası Türk Telekom tarafından 0,9749 TL olarak belirlenmiştir. Faturaya yansıtılan rakamlar bu şekilde hesaplanmaktadır.İnternet Üzerinden Türk Telekom Sabit Numara Sorgulama ServisiSabit numara sorgulaması Türk Telekomdan online olarak yapılabilir. Bu amaçla izlenebilecek yollar şunlardır:
 • İlk önce Türk Telekom resmi internet sitesine girilir.

 • Daha sonra sayfanın en üst bölümünde bulunan ‘’Online İşlemler’’ yazısına tıklanır.

 • Ekranda açılan pencerede otomatik olarak en üst kısımda bulunan ‘’Beyaz Sayfalar’’ açılır.

 • Açılan ekranda sorgulama için yapılması gerekenler yazılıdır. Burada yapılabilecek işlem şudur:

  • Buradaki talimatlara göre TTREHBER ‘de kaydı bulunan abonelere ulaşılabilir. TTREHBER üzerinden numara ve isim bilgisine ulaşılmasına izin verilen bütün abonelerin numaralarına ulaşılabilir. • TTREHBER hizmetinden yararlanılması için 2 yol vardır. Bunlar şunlardır:

  • Bu yollardan bir tanesi yukarıda belirtilen 118 11’i telefonla aramaktır.

  • İkinci yol ise ‘’ttrehber.turktelekom.com.tr’’ üzerinden giriş yapılarak sorgulama yapılmasıdır.

Online siteye girildikten sonra, ev telefonu numaraları sorgulaması yapılabilir. Aynı siteden sarı sayfalar bölümünde ise iş ya da kurum telefon numarasına ait sorgulamalar yapılabilir.TTREHBER’e Paylaşılması İstenen Numara Bilgisi VerilmesiKullanıcılar kendi numaralarının TTREHBER üzerinden paylaşılmasını istiyor ise ‘’444 1 444’’ ü arayarak istedikleri direktifleri verebilirler.Telefonla aramayı tercih etmeyen kullanıcılar Türk Telekom online sitesi üzerinden de direktif verebilirler.TTREHBER’de Verilen Paylaşım İzni İptaliTTREHBER ‘de bulunan paylaşım izni tercihe göre iptal edilebilir. İptal işlemi yapıldıktan sonra ilgili aboneye ait telefon numarası ya da isim soyadı bilgeleri sorgulama yapan kişiler ile paylaşılmaz. İzin iptali için başvurulabilecek yollar şunlardır:
 • İnternet üzerinden ‘’ttrehber.turktelekom.com.tr’’ adresine giriş yapılarak verilen numara ve isim bilgisi paylaşımı direktifi iptal edilebilir.

 • İptal işlemi Türk Telekom ofislerine ya da bayilerine şahsen gidilerek de yapılabilir.Türk Telekom İnternet Sitesinden Sabit Numara Sorgulama İçin Gerekli BilgilerSabit numara ya da cep telefonu operatörlerine ait numara sorgulanması için bazı bilgilerin girişinin yapılması istenir.Beyaz sayfalar üzerinden arama yapılacak ise yani ev telefonu ya da bireysel kullanıcılara ait telefon numarasının internet üzerinden sorgulanması için girişi yapılması istenen bilgiler şunlardır:
 • Sorgulama yapılacak kişinin adı,

 • Sorgulanan kişinin soyadı,

 • Sorgulanan kişinin yaşadığı şehir,

 • Sayfanın en altında bulunan tek kullanımlık güvenlik kodudur.Sarı sayfalar üzerinden arama yapılacak ise, yani işyeri ya da kurum kullanıcılarına ait telefon numarasının internet üzerinden sorgulanması için girişi yapılması istenen bilgiler şunlardır:
 • Sorgulama yapılacak firmanın adı,

 • Sorgulanan firmanın dahil olduğu kategori,

 • Sorgulanan firmanın bulunduğu şehir,

 • Sayfanın en altında bulunan tek kullanımlık güvenlik kodudur.Sorgulayan kişi tercihine göre semt bilgisi de girebilir. Ancak sabit numara sorgulama işlemi için semt bilgisi girişi zorunlu değildir


Gelişmelerden Haberdar Olun

@