Sağlık Bakanı Fahrettin Koca AK Parti Kongreleri İçin Yapılan Eleştirilere Yanıt Verip Bu Ramazan Teravih Namazlarının Kılınıp Kılınmayacağını Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını ile alakalı açıklamalarda bulunarak Ramazan ayında teravih namazının kılınıp kılınamayacağına dair soruya yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca AK Parti Kongreleri İçin Yapılan Eleştirilere Yanıt Verip Bu Ramazan Teravih Namazlarının Kılınıp Kılınmayacağını Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gazetecilerin koronavirüs sürecine ilişkin sorduğu soruları yanıtladı.

MUTASYONLU VİRÜS AÇIKLAMASI

Mutasyonlu virüsün her geçen gün etkisini arttırdığını söyleyen Bakan Fahrettin Koca, “Mutasyonlu virüs etkisini her geçen gün arttırıyor. Şu an Türkiye'de yüzde 75'e ulaştığını söyleyebiliriz. Bu oran zaman zaman yüzde 50 ile 95 arasında değişiyor. Ülkemizde ağırlıklı olarak İngiliz mutasyonu görülüyor. Var olan koronavirüs yerini İngiliz mutasyonuna bıraktı. Bu varyantın da en kritik niteliği bulaşıcılığının oldukça yüksek olmasıdır.” dedi.

AK PARTİ KONGRELERİ İÇİN ELEŞTİRİLERE YANIT

AK parti kongrelerinde koronavirüs tedbirlerinin alınmadığına dair eleştirilere de cevap veren Bakan Fahrettin Koca, “Bu konunun sürekli gündemde tutulmasının kimseye en küçük bir yararı yok. Bugüne kadar hep kapalı ortamlarda koronavirüsün yayıldığını söyledik. Bu kaidede herhangi bir değişiklik olmadı. Herkes bu mücadele içerisinde sorumluluğunu yerine getirme bilinciyle hareket etmelidir. Buradan bir ayrıcalık hikayesi çıkarmak doğru olmaz.” ifadelerini kullandı.

İSTEYEN İSTEDİĞİ AŞIYI OLACAK

Alman aşısı hakkında da konuşan Bakan Koca, “Alman aşısı dediğimiz BionTecht aşısını ülkemize getirdik. Elimizde olan doz miktarı 2,8 milyon dozdur. Bir hafta ile 10 günlük süre içerisinde bu doz miktarı 4,5 milyona çıkacaktır. Vatandaşların bir kafa karışıklığı yaşamamaları için söylüyorum. İsteyen vatandaşımız istediği aşıyı olacaktır. Aşı sırası gelen vatandaşımız BioNTecht'in aşısını olmak istemediğini beyan ederse Sinovac aşısı olabilir. Bu konuda bir zorunluluk uygulanmayacak.” şeklinde konuştu.

Nazal aşı konusunda da açıklama yapan Bakan Koca, “Nazal aşı çalışmalarını biz başından itibaren takip ediyoruz. Bu çalışmaları destekliyoruz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Mukozal immüniteyi sağlayan ve girişi önlediği için bulaşıcılığı da önleyen bir aşı olduğunu biliyoruz. Hayvanlar üzerindeki çalışmaları tamamlandı. 2-3 hafta içerisinde araştırma için üretim bittiğinde hızlı bir şekilde Ankara Şehir Hastanesi'nde Faz-1 çalışmalarına başlayacağız.” dedi.

TERAVİH NAMAZLARI KILINACAK MI

Ramazan ayında teravih namazlarına dair de bir açıklama yapan Bakan Fahrettin Koca, “Ramazan ayı İslam dünyası için oldukça özel bir ay olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz yıl teravih namazlarını kapatmıştık. Bu yıl böyle bir uygulama olmayacak. Ancak teravih namazlarında azami önlemler alınarak namazlar kılınacak. Toplu iftar ve sahur gibi bir durumun olmayacağını Cumhurbaşkanımız zaten dün açıklamıştı.” ifadelerini kullandı.

Emlak365.com