Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı Sonunda Konuştu! Tam Kapanma Olacak Mı, Ne Karar Verildi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Türkiye'de tam kapanma olup olmayacağına dair soruya yanıt verirken Bilim Kurulu'nun yeni tavsiyeleri hakkında da üstü kapalı bilgilendirme yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı Sonunda Konuştu! Tam Kapanma Olacak Mı, Ne Karar Verildi?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nın haftalık toplantısı bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yönetiminde yapıldı. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Türkiye'de koronavirüs ile mücadele ile gelinen noktaya dair bilgi verdi.

VAKA SAYISI ARTIŞ HIZI AZALDI

Vaka sayılarının artış hızında bir azalma kaydedildiğini söyleyen Bakan Fahrettin Koca, “Vaka sayılarındaki artış hızında bir azalma yakalandı. Kısıtlamalara ve tedbirlere uydukça vaka sayıları düşecektir. Bugün Bilim Kurulu toplantısında virüsün yeni varyantlarını, aşı çalışmalarını, mutasyonları ele aldık.” dedi.

Vaka sayılarına ilişkin detaylı bir açıklama yapan Bakan Fahrettin Koca, “Vaka sayıları hızlı bir tırmanışa geçmişti. Tedbirlerin gevşetilmesi ve hızlı yayılan mutasyonlar bunda etkili olmuştu. Bu hafa başından itibaren vaka sayısı artış hızında bir azalma meydana gelmeye başladı. Bu da bize gelecek günlerde vaka sayılarının da azalmaya başlayacağını göstermektedir.” şeklinde konuştu.

TAM KAPANMA OLACAK MI?

Vaka sayılarında hedeflenen düşüşlerin sağlanamaması durumunda atılacak olan adımların da Bilim Kurulu toplantısında ele alındığını söyleyen Bakan Fahrettin Koca, “Vaka sayılarında hedeflenen azalma kaydedilemez ise tedbirlerin sıkılaştırılması konusunda fikir birliğine varılmıştır. Sağlık altyapısının gücü büyük hasta yüklerini karşılayacak potansiyelde olsa da hiçbir kapasitenin sınırsız olmadığını biliyoruz. Bundan dolayı vaka sayılarının yayılımını kontrol altına alarak sağlık sistemimizin üzerindeki yükü azaltmak mecburiyetindeyiz.” şeklinde konuştu.

YENİ MUTASYON TESPİT EDİLDİ

Koronavirüste yeni bir mutasyonun ortaya çıktığını söyleyen Bakan Fahrettin Koca, “Mevcut mutasyonlar haricinde yeni bir mutasyon daha ortaya çıktı. Hindistan mutasyonu dediğimiz hızlı yayılma özelliğine sahip. Şu ana kadar ülkemizde Hindistan varyantı tespit edilmemiştir. Buna dair tüm önlemlerimiz almış bulunuyoruz. Hindistandan veya Hindistan temaslı seyahatlerden Türkiye'ye gelecek olan kişiler yurtlarda 14 gün karantinaya alınarak gözlemlenecekler. Ardından ülke içi dolaşımlarına izin verilecek.” açıklamasını yaptı.