Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Yeni Haritayı Yayınladı! Haftalık Vaka Sayısı En Çok Ve En Az Artan İller!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 ilin 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasını açıkladı. 10 – 16 Nisan 2021 haftasının verilerini paylaşan Bakan Koca ülke genelinde koronavirüs vakalarında artış hızının azalmaya başladığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Yeni Haritayı Yayınladı! Haftalık Vaka Sayısı En Çok Ve En Az Artan İller!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir son dakika açıklaması yaparak 81 il için 100 bin nüfusa düşen haftalık ortalama vaka sayılarını açıkladı. İnsidans haritasını paylaşan Bakan Koca illerin yeni vaka sayılarını duyurarak bazı uyarılarda bulundu. En çok vaka görülen iller hangileri oldu? En az vaka sayısına sahip iller hangileri?

EN ÇOK VAKA SAYISI GÖRÜLEN İLLER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan yeni rakamlara göre Çanakkale, Yalova, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ oldu. Yeni rakamlara göre 100 bin kişi ortalamada haftalık vaka sayıları Çanakkale'de 962, İstanbul'da 920, Yalova'da 838, Kırklareli'nde 830 ve Tekirdağ'da 747 oldu. Bu 5 il Türkiye'nin en riskli illeri olmaya devam ediyorlar.

VAKA SAYISI EN AZ OLAN İLLER

Bakan Fahrettin Koca tarafından verilen bilgilere göre haftalık 100 bin nüfusa düşen ortalama vaka sayıları en az olan iller Şırnak, Siirt, Van, Şanlıurfa ve Hakkari oldu. Açıklanan haritaya göre 100 bin kişilik nüfusa düşen haftalık vaka sayıları Şırnak'ta 47, Siirt'te 83, Van'da 89, Şanlıurfa'da 91 ve Hakkari'de 91 olarak açıklandı.

BÜYÜKŞEHİRLERDE SON GÖRÜNÜM!

Türkiye'nin üç büyükşehirinde son vaka sayılarına dair görünüm de merak edilen konulardan birisi oldu. Türkiye'de riskli iller içerisinde bulunan İstanbul salgın konusunda en tehlikeli merkezlerden birisi olmaya devam ediyor. 100 bin nüfus hesaplamasıyla haftada ortalama 920 vakanın görüldüğü İstanbul büyük bir risk taşımayı sürdürüyor. İstanbul'un ardından büyükşehirler içerisinde Ankara dikkat çekiyor. Ankara'nın 100 bin nüfusa orantılanmış haftalık vaka sayısı 534 oldu. İzmir'de ise haftalık vaka sayıları biraz daha geri bir seviyede gerçekleşmeye devam etti. 100 bin nüfusa indirgenmiş ortalamaya göre İzmir'de haftalık vaka sayıları 351 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Yeni Haritayı Yayınladı! Haftalık Vaka Sayısı En Çok Ve En Az Artan İller! - Resim 1

BAKAN FAHRETTİN KOCA UYARDI!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illerin haftalık ortalama vaka sayılarını açıkladıktan sonra uyarılarda bulunarak, “Kısıtlama ve tedbirler artış hızını düşürmeye başladı. Bu düşüşü hızlı ve kalıcı hale getirmek elimizde. Bunun için birlik olup birbirimiz için tedbirlere uymamız gerekir.” dedi.