Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Korkutan Açıklama! Koronavirüs Geçirenlerde Hangi Hastalıklar Çıkacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca koronavirüs geçiren vatandaşların ilerleyen dönemlerde hangi yan rahatsızlıklarla karşılaşacaklarını bilmediklerini söyledi. 

GÜNDEM 23.06.2021 - 20:01 23.06.2021 - 20:01 Emlak 365

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yönetiminde gerçekleştirildi. Türkiye'de koronavirüs sürecinde atılan tüm adımlara yönelik tavsiye kararlarının alındığı Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca süreç değerlendirmesi yaparak koronavirüs geçiren ve iyileşen vatandaşlar için çok kritik bir tespiti kamuoyu ile paylaştı. 

50 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Koronavirüs süreci döneminde ağır kayıplar verildiğini ssöyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ülkemizde de büyük bir sorun oldu. Biz bu sorunla mücadele etmek için önemli çalışmalar yaptık ve dünytada başarılı olan ülkeler arasında yer aldık. Ancak salgın sürecinde 50 bin insanımızı kaybetmenin üzüntüsünü milletçe yıllar boyu yaşayacağız.” dedi.

KALP KRİZİ NEDENİYLE ÖLÜMLER ARTTI

Koronavirüs süreci sonrasındaki ölümlere ilişkin detaylı bilgiler paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kalp krizi teşhisleri salgın sürecinde yüzde 50 oranında azaldı. Ancak buna rağmen kalp krizi nedeniyle gerçekleşen ölümlerin oranı da yüzde 10 arttı. Benzer şekilde çok sayıda hastalığın görülmesinde azalmalar meydana gelirken ölüm oranlarının arttığını görebiliyoruz. Koronavirüs nedeniyle kaybettiğimiz vatandaşlarımız kadar insamızı başka hastalıklar nedeniyle de kaybettik.” ifadelerini kullandı. 

KORONAVİRÜS GEÇİRENLERDE HANGİ HASTALIKLAR ÇIKACAK?

Hastalığı geçiren insanları neyin beklediği konusunun çok önemli olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Dünyada koronavirüs nedeniyle 10 milyonun üzerinde insanın hayatını kaybetmesi bekleniyor. En kritik olan ise hastalığı geçiren ve tedavi görüp iyileşen vatandaşların durumları olacak. Bu hastalığın ne gibi izler bırakacağı ve nasıl bir etki yaratacağı henüz bilinmiyor. Gelecek 3 yıl boyunca hangi yan rahatsızlıkların çıkacağı hakkında bir bilimsel öngörü yapılamıyor. Ancak buna rağmen 3-4 kat fazla ölüm beklenildiğini söylemek zorundayız. Bu son derece hazin bir tablodur ve buna karşı da gerekli adımları atma gayreti içerisinde olduğumuz bilinmelidir.” şeklinde konuştu. 

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs geçiren vatandaşların takibini yaptıklarını ve 45 gün sonrasında yaşanan ölümlerin 65 yaş üstü gruplarda iki kat arttığını söyledi. 

Yorumlar (3)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@