Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Maske Zorunluluğu Ne Zaman Kalkacak Açıklaması!

Türkiye'de 1 Temmuz'dan sonra çok sayıda koronavirüs kısıtlaması kaldırılacak. Ancak vatandaşlar maske takma zorunluluğunun ne zaman sona ereceğini merak ediyorlar. Maskeler ne zaman çıkarılacak? Maske takma zorunluluğu ne zaman sona erecek? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca maske takma zorunluluğu açıklaması...

GÜNDEM 23.06.2021 - 20:56 23.06.2021 - 20:56

Türkiye'de koronavirüs ile mücadele kapsamında 1 Temmuz 2021'den itibaren yeni bir döneme geçiş yapılıyor. Normalleşmenin tam olarak başlayacağı 1 Temmuz'dan sonra sokağa çıkma yasakları dahil olmak üzere çok sayıda koronavirüs kısıtlaması kaldırılacak. Ancak maske zorunluluğu hakkında henüz alınmış bir karar bulunmuyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yönetiminde Bilim Kurulu toplantısı yapıldı. Koronavirüs salgını ile alakalı gelişmelerin masaya yatırıldığı toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca'nın açıklamaları arasında en dikkat çekici olanlardan birisi de çok sayıda vatandaşın artık oldukça bunaldığı maske zorunluluğu oldu.

MASKE ZORUNLULUĞU AÇIKLAMASI!

Avrupa'da ülkelerin maske zorunluluğunu teker teker kaldırmaya başlamasının ardından Türkiye'de böyle bir uygulamanın ne zaman yapılacağını merak eden vatandaşları ilgilendiren en net açıklamayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptı. Kısıtlamaların kaldırılmasına vurgu yapan Bakan Koca, “Kısıtlamaların devre dışı kalmasıyla veya azaltılmalarıyla beraber vakaların hareketini ve temas kaynaklı bulaşıcı niteliğin salgının yayılmasına neden olduğunu biliyoruz. Kısıtlamalarla beraber vaka sayılarında stabil bir konumu yakalayabildik. Hareketliliğin artışı ile vaka sayılarında yine yükselme görebiliriz. Biz önümüzdeki dönemlerde kısıtlamalar olmasın diyerek aşıya önem veriyoruz.” dedi.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN MASKE ZORUNLULUĞU NE ZAMAN KALKACAK AÇIKLAMASI

Maske zorunluluğu hakkında konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kapalı alanlarda hepimizin maske takması gerekiyor. Güvenlik çemberi içerisinde maskeyi kullanmkaya devam etmeliyiz. Peki bu maske zorunluluğunu ne zaman kaldırabiliriz? İşte burada görev vatandaşlarımıza düşüyor. Ne zaman ki aşılamada yüzde 70 oranını yakalayıp toplumsal bağışıklığı yakalarız işte o gün maske takma zorunluluğunu kaldırıp bu maskelerden kurtuluruz. Bunun için aşı olan vatandaşlarımızın sayısını arttırmalıyız. Ne kadar erken bu oranı yakalarsa maskelerden de o kadar erken kurtuluruz.” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan maske zorunluluğunun kaldırılmasında kıstas belirlenen yüzde 70 aşılama oranının Ağustos ayı içerisinde yakalanması bekleniyor. Bundan dolayı maske zorunluluğunun Ağustos ayından kaldırılacağı tahmin ediliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@