Sağlık Bakanı Koca'dan Son Dakika Normalleşme Planı Açıklaması: Hibrit Model Geliyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulunarak merak edilen soruları yanıtladı. Yeni normalleşme kararları ve Pazar günü sokağa çıkma yasağı kararının açıklanacağı kabine toplantısı hatırlanacağı üzere NATO Liderler zirvesi sonrasında ertelenmişti. Süreç hakkında bilgi veren Bakan Koca 20 li yaşlar ne zaman aşı olacak, toplumsal bağışıklık ve 3. doz koronavirüs aşısı ile maske yasağı ne zaman kalkacak sorularına yanıt verdi.

Gündem 12.06.2021 - 08:51 12.06.2021 - 08:51 Serhat Karaman

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele konusunda düşen vaka sayıları ve artan aşılama oranı ile beraber yeniden eski hayata dönüş yapmayı beklerken konu hakkında kritik açıklamalar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Pandemi patlak verdiği ilk günden bu yana süreci anlık bilgi paylaşımları ile yöneten Bakan Koca yine son dakika gelişmelerini duyurdu. 

20 Lİ YAŞLAR NE ZAMAN AŞI OLACAK?

Şu anda insanlığın koronovirüs ile mücadele konusunda elinde bulunan en etkili silah olarak kabul edilen aşılama çalışmaları hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşılama programına dahil edilen yeni meslek gruplarını duyurdu. Şu anda aşılamada öncelikli meslek grupları olarak belirlenen kişilere yaş sınırı olmaksızın aşı yapılırken bu grubun dışında kalan kişiler için ise yaş sınırlamasına göre aşılama yapılıyor. 

Türkiye'de Pazartesi günü itibari ile 40 yaş ve üzeri kişilerin aşılanmasına başlanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan son dakika açıklaması ile ise Haziran ayı sonu itibari ile aşılamada yaş sınırının 20 li yaşlara geleceğini belirtti. Yani Haziran ayı sonu ve en geç Temmuz ayı başı itibari ile aşılama takvimi ve programı belirlendiği şekilde ilerlediği takdirde 20'li yaşlarda olan kişilere aşı randevusu verilmeye başlanacak. 

MASKE YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?

Koronavirüs mutasyonu nedeni ile sosyal mesafe için en az 2 metrelik mesafe bırakılması gerektiğini dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "2 metre mesafeyi koruyanlar maskeyi çıkarabilir. Ama öyle durumlar olur ki evde otururken ortama göre maske takmanız gerekebilir. Burada önemli olan aşılanma ve mesafeyi muhafaza etmektir" diyerek maske yasağı konusunda önemli olan sosyal mesafenin muhafaza edilmesi zorunlulu olduğunu dile getirdi. 

AŞILAMADA YENİ DÖNEM: HİBRİT AŞI MODELİ DENENECEK, 3. DOZ KORONAVİRÜS AŞISI BUNA GÖRE BELİRLENECEK!

Aşılama konusunda hibrit aşı hakkındna açıklama yapan Bakan Koca ilk aşıların üzerinden 6 ay geçtikten sonra 3. doz aşı için yeni bir çalışma yapacaklarını dile getirdi. Bakan Koca gönüllüler üzerinde yapılacak olan araştırma ile belirlenen 3 gruba; 

İlk 2 doz aşısını Sinovac aşısı olanlara yine Sinovac aşısı, 

İlk 2 doz aşısını Sinovac aşısı olanlara Biontech aşısı, 

İlk 2 doz aşısını Sinovac aşısı olanlara ise yerli aşı, 

İlk 2 doz aşısını Biontech aşısı olanlara yine Biontech aşısı, 

İlk 2 doz aşısını Biontech aşısı olanlara Sinovac aşısı, 

İlk 2 doz aşısını Biontech aşısı olanlara yerli aşı olmak üzere aşı çalışması yapılacağı ve en yüksek koruyuculuğu sağlayan hibrit modelin bulunması üzerine bu aşılama türünün uygulanacağını duyurdu.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN SON DAKİKA NORMALLEŞME AÇIKLAMASI: NORMALLEŞME ŞARTLARI OLUŞTU MU, TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK NE ZAMAN OLUŞUR?

Bakan Koca normalleşme süreci hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Günlük vaka sayıları 5- 6 bin arasında inişli çıkışlı seyrediyor. Bunda hareketliliğin artmasının etkisi büyük. Salgını kontrol etmek için farklı dönemlerden geçtik. Tam kapanma, kısmi kapanma, kontrollü normalleşme dönemlerini yaşadık. Şu andaki dönemi de kontrollü sosyal hayat olarak görüp uygulamalıyız" diyerek süreci yakından takip ettiklerini dile getirdi. 

Aşılamanın başlaması ile beraber gündemi meşgul eden toplumsal bağışıklık hakkında da bilgi veren Bakan Koca nüfusun en az yüzde 60'ının aşılanması ile toplumsal bağışıklığın oluşabileceğini belirterek daha anlamlı ve bir sonuç için ise yüzde 70 aşılama oranının yakalanması gerektiğini dile getirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@