Sağlık Bakanlığı Bayramda Sağlıklı Beslenme İçin Liste Yayımladı

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıklı beslenme önerilesi listesi yayımlandı. Yayımlanan listede sağlıklı bayram sofraları için 12 öneriye yer verildi.

Gündem 29.04.2022 - 12:45 29.04.2022 - 12:45 Gülşah Konuk Akın

Sağlık Bakanlığı, Ramazan ayının sona ermesi ile nasıl beslenilmesi gerektiğine dair sağlıklı beslenme önerileri listesi yayımlandı. Ramazan ayından sonra yiyecek tüketiminin birden artırılmaması, bayrama hafif bir kahvaltı ile başlanması, günde en az 2,5 ile 3 litre arasında su tüketilmesi, şerbetli ve ağır tatlılar yerine hafif sütlü tatlılar tercih edilmesi önerildi.

sağlık-bakanlığı-bayram-sofrası

Sağlık Bakanlığı özellikle kan şekerini yükselten baklava, börek, şeker, çikolata ve hamur işlerinin sürekli ve aşırı tüketilmesinin zararlarına dikkat çekti. Yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine yer verilerek bunların unutulmaması için vurgulama yapıldı. Ramazan ayından sonra öğün sayısının birden artması, daha fazla yeme isteği oluşması sindirim sistemi hastalıklarına neden oluyor. Bayramda yeterli ve sağlıklı beslenme için süt ürünleri, et, yumurta, baklagiller, meyveler ve sebzelerin yeterli miktarda tüketilmesi gerekiyor. 

12 MADDELİK SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 12 maddelik sağlıklı beslenme önerileri arasında; bayram sabahı güne hafif bir kahvaltı ile başlamak, yiyecek miktarlarını birden artırmamak, bayram sabahı kahvaltıda yağlı ve hamur işi gıdalardan sakınmak, yemeği hızlı yememek ve besinleri iyi çiğnemek, sütlü tatlıları tercih etmek, şeker ve şekerli gıda tüketimine dikkat etmek, sütlü tatlılar tercih etmek, en az 3 porsiyon sebze ve en az 2 porsiyon meyve tüketmek, kronik rahatsızlığı olup da diyet yapanlar için bayramda da diyete uygun devam etmek, en az 2 buçuk 3 litre su içmek, kafein içeriği yüksek içecekleri fazla tüketmemek, gece yeme alışkanlığının önüne geçmek, günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@