Beslenme Uzmanından Organik Gıdalar Hakkında Önemli Uyarı

Özellikle koronavirüs salgını döneminde sağlıklı beslenmenin önemi artarken, insanlar organik sebze ve meyveleri tüketmeye daha çok önem veriyor.

Beslenme Uzmanından Organik Gıdalar Hakkında Önemli Uyarı

Özellikle koronavirüs salgını döneminde sağlıklı beslenmenin önemi artarken, insanlar organik sebze ve meyveleri tüketmeye daha çok önem veriyor. Prof. Dr. Ender Pahlivanoğlu, organik pazarlardan alınan meyve ve sebzelerin bile organik olmayabileceği konusunda uyarılarda bulunarak, vatandaşlın bu farkı anlamasının imkansız olduğunu ifade etti.

Organik gıdaların otoyol kenarında yetişmemiş, hormon verilmemiş ve ilaçlanmamış olması gerektiğini belirten Pahlivanoğlu, pestisit adı verilen tarım ilacının hangi gıdalarda daha fazla bulunduğunu da açıkladı. Pahlivanoğlu’na göre patates, elma, dolmalık biber, kereviz, üzüm, domates, yeşil kabak, şeftali, kayısı ve çilek gibi besinlerin pestisit ilacını içine aldığını, dolayısıyla bu besinlerin ne kadar yıkanırsa yıkansın ilacın yiyecekten yok edilemediğinin altını çizdi.Organik Besin Nasıl Tanımlanır?Kent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu organik besinlerin tanımını yaptı. Üretiminde kimyasal gübre, kimyasal ilaç kullanılmayan, hormonsuz bir şekilde organik tarım tekniği ile üretilen besinlere organik besin denildiğini aktardı. Bu yüzden otoyol kenarlarında ya da sanayi tesislerinin yakınında otlayan ineklerin sütünden, yapından üretilen peynir veya buralarda yetiştirilen yiyeceklerin doğal olarak organik sayılmadığını ifade etti.

Organik tarımın yanı sıra organik et ve süt üretimine de dikkat çeken Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu, açık havada gezen hayvanların organik beslenmesi sonucunda organik süt elde edilebileceğini söyledi. Ülkemizde hem tavukların hem de büyükbaş hayvanların yetiştirilmesi sırasında hormon ve antibiyotikler kullanıldığı için bu besinlerin organik olmayacağını belirtti.“Vatandaş Hangi Gıdanın Organik Olduğunu Anlayamaz”Tüketicilerin organik besini ayırt etmelerinin mümkün olmadığını kaydeden Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu, bunun için dürüstçe oluşturulmuş etiketlendirme sistemine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. “Organik pazarlardan alınsa dahi o besin organik olmayabilir.” açıklamasında bulunan Pehlivanoğlu, bazı ürünlerin yetiştirilmesi sırasında çok fazla tarım ilacına maruz kalmasından hareketle bazı besinler hakkında çıkarım yapılabileceğini açıkladı. Yapıları nedeniyle doğal koşullara, susuzluk ve zararlı böceklere karşı dirençli olan besinlerin tarımda daha az ilaca maruz kaldığı için daha güvenilir besinler olduklarını ifade etti.


Yorumlar (0)