Saha Çalışması Dijitale Geçti! Fiyat Artışı e-Devlet'ten Şikayet Edilebilecek!

Ticaret Bakanlığı tarafından e-Devlet sistemine eklenen ''Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi'' ile vatandaşlar fahiş fiyat artışı yapan işletmeleri şikayet edebilecek.

Finans 11.02.2022 - 13:34 11.02.2022 - 13:34 Büşra Uluşen

Ticaret Bakanlığı, son zamanlarda market, mağaza ve restoran gibi işletmelerde yaşanan fiyat artışlarını radarına aldı. Geçtiğimiz aylarda Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla, fiyat artışlarının incelenmesi için Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı yönetici ve personelinden oluşan inceleme ekibi kurulmuştu. 

Sahadaki çalışmalarını dijitale aktaran Ticaret Bakanlığı, fiyat artışını e-Devlet üzerinden takip edecek. Fiyat artışlarının tespit edilmesi ve cezalandırılması için süreci dijitalden sürdüren Bakanlık, e-Devlet sisteminde '' Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi '' hizmetini başlattı. 

haksız fiyat şikayet

FİYAT ARTIŞINI E-DEVLET'TEN ŞİKAYET EDİN!

Ticaret Bakanlığı, market ve mağazalardaki fiyat artışlarını daha hızlı bir şekilde takip edebilmek için e-Devlet sisteminde '' Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi '' hizmetini başlattı. 

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yeni hizmeti sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile duyurdu. Paylaşımda, '' Üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin haksız fiyat artışını engellemek ve gerekli hallerde idari para cezası kararı aldırmak için @ekapi üzerinden şikayette bulunarak Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından incelenmesini talep edebilirsiniz '' ifadeleri kullanıldı. 

haksız fiyat şikayet 2

E-devlet sistemine eklenen yeni hizmet ile, vatandaşlar fahiş fiyat artışı yapan işletmeleri saniyeler içerisinde Ticaret Bakanlığı'na bildirerek konu hakkında işlem yapılmasını sağlayabilecek. 

Uygulamada şikayette bulunurken vatandaşın firmaya ait adres bilgilerini il/ ilçe/ mahalle / cadde/ sokak / bina/ kapı no şeklinde detaylı olarak sisteme girmesi gerekecek. Ayrıca şikayete, şikayet nedenleri ayrıntılı bir şekilde girilerek en fazla 500 karakterlik bir açıklama eklenmesi istenecek. 

Şikayette, vatandaşın T.C kimlik numarası, e-mail adresi ve telefon numarası gibi bilgiler de bulunacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@