Sahibinden Satılık Kilise de Enflasyondan Nasibini Aldı, Fiyatı Şaşkına Çevirdi

Mardin'de sahibinden satılık ve tarihi eser niteliğinde olan 700 yıllık Mor Yuhanna Kilisesi enflasyon ve zamlardan nasibini aldı. Kilisesin fiyatı 1 yıl içerisinde rekor seviyede arttı.

Gündem 10.05.2022 - 17:52 10.05.2022 - 17:52 Gülşah Konuk Akın

700 yıllık Mor Yuhanna Kilisesi, Mardin'de satışa çıkarıldı. Tarihi eser niteliğinde olan Kilise enflasyon artışı ve zamlardan etkilendi. 2021 yılında 7 milyon 250 bin liradan satılığa çıkarılan kilise 2022 yılında 10 milyon liraya satılacak. Kiliseye 2 yıldır alıcı bulunamıyor.  2020 yılından beri alıcı bulunamayan kilisenin fiyatı da giderek yükseliyor. Babasından kendisine kalan yapıyı satılığa çıkaran M.T. Kilisenin fiyatını 10 milyon liraya çıkardı. Mardin Artuklu'da bulunan kilisenin içinde 3 mezar ve 2 tünel bulunuyor. Tünellerden birinin Deyrulzafaran Manastırı'na diğerinin de Mardin Kalesine çıktığı söyleniyor.

mardin-kilise-fiyatı

HAYAT PAHALILIĞINDAN DOLAYI 10 MİLYONA ÇIKARDIK

2 yıldır satışta olan kilisenin tarihi bir kilise olduğunu söyleyen satıcı M.T kiliseye ilişkin: "İçinde tünel var. Biri kaleye, diğeri Deyrulzafaran Manastırı'na çıktığı söyleniyor. İçinde 3 tane kardinal mezarı var. Kardinal mezarlarına hiç dokunulmamış. Bazıları da lahit mezar olabilir deniliyor. Ben bilmiyorum. Burayı 2 yıl önce 7 milyon 250 bin liraya satışa çıkardık ulusal bir firmada. Daha sonra danışmanım benden habersiz 4,5 milyona indirdi ve şu an hayat pahalılığından dolayı 10 milyona çıkartmak istiyoruz." açıklamasında bulundu.

mardin-kilise

Kiliseyi Süryani cemaatinin almasını istediğini söyleyen satıcı, cemaatin kiliseyi almaktan uzak durduğunu, paraları olmadığını söylediklerini belirterek kendi aralarında parayı toplayıp gelmeleri durumunda kiliseyi satacağını belirtti. Kilisenin satış fiyatını hayat pahalılığı nedeniyle yükselttiğini söyleyen M.T. kilisede Keldaniler, Ermeniler, Yahudiler ve Süryanilerin ibadet ettiğini, kilisenin buram buram tarih koktuğunu, daha önce Süryanilere satmak istediğini ama şu an kim gelirse ona satacağını söyledi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@