''Şakkadanak'' Dolar Tahmini ile Gündem Olan Ünlü Ekonomistten Yeni Değerlendirme! Dolar 15 Lirayı Aşmak Üzere!

Dolar kurunun daha önce düşeceğini bilen Ekonomist Necmettin Batırel, doların yeniden 15 liranın üzerine gelmesiyle yeni değerlendirmelerde bulundu! İşte dolarda son durum…

Finans 13.05.2022 - 18:00 13.05.2022 - 18:07 Duygu Dilan Duman

‘’Şakkadanak’’ çıkışı ile gündem yaratan Ekonomist Necmettin Batırel, yeni bir tahmin ile öne çıktı. Türkiye ekonomisine ilişkin kritik yeni değerlendirmelerde bulunan Necmettin Batırel, ‘’Kim Ayağına Kurşun Sıkar?’’ başlıklı yazısı ile dikkatleri bir kere daha üzerine çekti. 13 Mayıs Cuma itibariyle hafta kapanışında ise dolar/TL 15,50 lira seviyelerini test etmeye devam ediyor.

Batırel’den Yeni Değerlendirme: ‘’Bu Hiç Hesapta Yoktu!’’

TL’nin dolar karşısında yeniden değer kaybetmeye başlamasının ardından uzmanlardan konuya ilişkin önemli değerlendirmeler yapılmaya başladı. Faiz arttığında borçlanma maliyetinin ve bunun getirisi olarak enflasyonist baskının da arttığını ifade eden Necmettin Batırel, TCMB’nin faizi düşürmesinin doğru olduğunu savundu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin hiç hesapta olmadığını ifade eden Necmettin Batırel, ekonomiye dair daha birçok önemli değerlendirmede bulundu. Piyasalara karşı ilginç çıkışları ile bilinen Necmettin Batırel, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pandemi ile başlayan süreç ve sonrasında gelen Rusya – Ukrayna krizi ile ekonomilerin kötü bir hale geldiğine işaret etti.

13 Mayıs Güncel Dolar Kuru Ne Kadar?

dolar-15

Dolar/TL yeni güne 13 Mayıs Cuma itibariyle 15,45 lira seviyesi ile devam ediyor. Haftanın son işlem gününde 15,50 TL seviyelerini test eden dolar/TL, hafta başından itibaren yaşanan kötü gidişat sonrasında yeni sorunların baş göstermesine neden oldu. Aralık 2021’de yaptığı zirve sonrasında KKM ve TCMB’nin piyasaya müdahaleleri sonrasında düşüş eğilimi gösteren dolar/TL, 13 – 14 lira bandının ardından FED sonrasında 15 lirayı da aşmak üzere.

Güncel Döviz Fiyatları Ne Kadar?

Dolar dışında TL’nin diğer yabancı paralar karşısında da değer kaybı devam ediyor. Küresel ekonomik büyüme ve enflasyonist baskılara yönelik endişeler devam ederken, merkez bankalarının para politikalarına ilişkin güven sorunlarının ortaya çıkması piyasaları etkiliyor. Buna göre euro/TL 16,07 lira seviyesine gelirken, İngiliz sterlini ise 18,87 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@