Salda Gölü Hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Yeni Açıklama Yaptı!

Türkiye'yi ikiye bölen Salda Gölü Millet Bahçesi projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu.

EMLAK HABERLERİ 07.08.2019 - 10:03 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Türkiye'yi ikiye bölen Salda Gölü Millet Bahçesi projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ankara’da düzenlenen ‘Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi’ temasıyla düzenlenen 11’inci Büyükelçiler Konferansına katıldı. Konferansta özel bir konuşma yapan Bakan Kurum Türkiye'nin önemli gündem maddeleri arasında yer alan Salda Gölü hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Salda Gölü'nün Doğal Güzelliği Ortaya Çıkarılacak! Son dönemde sürekli olarak yapılaşmaya açılacağı iddiaları ile gündemde kalmaya devam eden Salda Gölü hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum "Bununla alakalı Millet Bahçesi projemizi de o alanda gerçekleştireceğiz ki Salda Gölü kenarında, kıyı-kenar çizgisi içerisinde yapılaşmaya müsaade etmeyecek, doğal güzellikleri orada ön plana çıkaracak projeyi yapacağız" diyerek iddiaları kesin bir dille yalanladı. İklim Değişikliği Türkiye'yi Vurdu! Karadeniz bölgesinde sıklıkla meydana gelen sel ve toprak kayması felaketlerine de dikkat çeken Bakan Kurum “Son yıllarda da bu iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarını yaşıyoruz. Bir aylık yağışların bir saatte düştüğü, ciddi anlamda yağış miktarının arttığını görüyoruz.Ülkemizde hiç görülmeyen hortumları yaşamaya başladık. 2 gün önce Rize’de sel, Sakarya’da, Düzce’de, Artvin’de görmüş olduğumuz seller ev, okul, tarım alanlarını tehdit ediyor. Mallarımızın zarar görmesine sebep oluyor. İklim değişikliği herkesi etkiliyor” dedi.Salda Gölü Özel Koruma Alanı İlan Edildi, Tahrip Edilmesi Söz Konusu Olamaz! Milletimizin hassasiyetini anlıyoruz diyerek Salda Gölünün tahrip edilmesinin söz konusu olmadığını bir kere daha vurgulayan Bakan Kurum “Cumhurbaşkanımızın kararıyla Salda Gölü ve çevresini özel çevre koruma bölgesi ilan ettik.Bununla alakalı Millet Bahçesi projemizi de o alanda gerçekleştireceğiz ki Salda Gölü kenarında, kıyı-kenar çizgisi içerisinde yapılaşmaya müsaade etmeyecek, doğal güzellikleri orada ön plana çıkaracak projeyi yapacağız. Ve kıyı-kenar çizgisinin arkasında kalan alanlarda da vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarını giderecekleri alanların dışında hiçbir yapılaşmaya izin vermeyecek projeyi yapıp, tüm dünyaya ülkemizdeki Salda'nın diğer ismiyle Saldivler'in bizim ülkemizdeki Maldivler'in benzetmesi diyelim ki Maldivler'den daha güzel olduğuna inanıyorum, inşallah o doğa harikasını gelecek nesillere aktaracak çok önemli projeyi de hayata geçirmiş olacağız.Bizler her projede çevremizi, doğamızı koruyarak hareket ediyoruz. Önceliğimiz doğal güzellikleri koruyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Bu noktada doğal ve tarihi güzelliklerin bize bırakılmış bir emanet olduğunu düşünüyoruz. Projelerimizi bu anlayış doğrultusunda gerçekleştiriyoruz" dedi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@