Salda Gölü Millet Bahçesi Oluyor! İhale Tarihi Açıklandı

Türkiye'nin Maldivleri olarak ünlenen Salda Gölü Millet Bahçesi projesi büyük tepki çekmişti. Gölün korunacağı belirtilirken ihale tarihi de açıklandı.

Emlak Haberleri 29.07.2019 - 12:45 15.07.2021 - 00:14 Serhat Karaman

Türkiye'nin Maldivleri olarak ünlenen Salda Gölü Millet Bahçesi projesi büyük tepki çekmişti. Gölün korunacağı belirtilirken ihale tarihi de açıklandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ziyareti sonrasında gündeme gelen Salda Gölü Millet Bahçesi projesi farklı tepkilere neden olmuştu. Salda Millet Bahçesi İhalesi Ne Zaman Yapılacak?Oluşan tepkiler sonrasında Çevre Bakanı Murat Kurum Açıklama yapmış ve gölün imara açılmadığını Millet Bahçesi yapılarak korunmasını sağlayacak yeni önlemler alınacağını duyurmuştu. Salda Millet Bahçesi için merakla beklenen ihale tarihi resmen duyuruldu. Söz konusu ihalenin 31 Temmuz 2019 tarihinde TOKİ Tarafından yapılacağı açıklandı. TOKİ Salda Gölü Millet Bahçesi ve Millet Bahçesi'ne ait sosyal donatılar inşaatıyla altyapı ve çevre düzenlemesi işi ihalesini 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 19'uncu maddesine göre açık ihale usulüne göre gerçekleştirecek. Söz konusu ihale TOKİ'nin İstanbul Hizmet Binası'nda yapılacak. İhalenin sonuçlandırılmasının ardından yer teslimi gerçekleştirilecek ve bu tarihi takip eden 1 sene içerisinde millet bahçesi projesi tamamlanarak teslim edilecek. Salda Gölü Korunacak!Gölün tahrip edileceği iddiaları üzerine Murat Kurum zorunlu bir açıklama yapmış ve "Salda Gölü masmavi turkuaz suyuyla, bembeyaz kumsalıyla dünyada eşine nadir rastlanan bir bölge.Biz burayı Cumhurbaşkanlığımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde çevreyi korumak adına, şehirlerimizi korumak adına özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz. Bu ilan çerçevesinde, bulunduğumuz yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda Salda Millet Bahçesi yapacağız.Bu da bir ilk olacak. Millet Bahçesi Projesi çerçevesinde buraya gelen turistlerimiz, yapacağımız otoparkta araçlarını park edecek. Geliş gidiş yollarını daha iyi şartlar altında yapmak suretiyle bu bölgeye gelen vatandaşımızın bungalov evlerde, kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında, gezinti alanlarında gezmesini sağlayacak birçok proje ve düzenlemeyi de bu proje kapsamında yapmış olacağız" demişti.  Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@