Şale Tipi Ev Nedir, Özellikleri Nelerdir, Türkiye'de Yaygın Mı?

Bir ev çeşidi olan şale ile alakalı araştırmalar sıklıkla yapılıyor. Şale nedir, şale tipi evlerin özellikleri nelerdir?

Emlak Haberleri 02.11.2021 - 01:31 02.11.2021 - 01:31 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkul sektöründe evler kişisel tercihler, bölgesel özellikler ve diğer değişkenlere göre farklılık gösterebiliyor. Bu durum da evlerin çeşitlenmesine ve farklı ev tiplerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Peki ismi az duyulan şele tipi evler nelerdir? Şale ne anlama gelir? Şale tipi evlerin genel özellikleri nelerdir? 

ŞALE NEDİR?

Şale kavramı küresek emlak piyasasasında kütükten yapılan dağ evi anlamına gelmektedir. Bu evlerde beton herhangi bir şekilde kullanılmaz. Doğa içerisinde inşa edilen evler tamamen doğaya uygun malzemelerle yapılmaktadır. Yapımı tamamlanan ev içerisinde bulunduğu ortam ile tam bir uyum içerisindedir. 

Şale tipi evler dünyada en çok Almanya, Fransa Alpleri ve İsviçre'de bulunmaktadır. Ancak buna karşın dünyanın hemen hemen her yerinde bu tipte inşa edilmiş evleri görmek mümkündür. Oldukça yaygın ve tercih edilen ev tiplerinden birisidir. Türkiye'de de şale tipi evler giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Bolu ve Abant bölgesinde şale tipi evlere yoğun bir şekilde denk gelinebilir. 

ŞALE TİPİ EVLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Şale tipi evler genellikle kare veya dikdörtgen şekillerinde tasarlanmaktadırlar. Alçak bir çatıya ve geniş saçaklara sahiptirler. Çatıya ise dayanıklı kalaslar yerleştirilir. Bu şekilde olası şiddetli rüzgarlada çatı uçmazı riski oldukça azaltılmaktadır. 

Her mevsime göre uyumlu bir özellik gösterebilen şale tipi evler tam bir dağ evidirler. Bulundukları doğaya uyumlu olan bu evler görsel açıdan oldukça şıktırlar ve sıcak bir görüntü vermektedirler. İki katlı veya üç katlı olarak yapılabilen bu evler çeşitli imkanları barındırabilmektedir. Bu evlerde en az 2 adet balkon bulunmaktadır. Bu balkonlar oldukça güzel manzaralar yakalanmasına imkan verebilmektedir. Doğa ile iç içe yaşamak isteyenler, şehrin sıkıcı ortamından kaçmayı düşünenler için şale tipi evler oldukça uygundur ve sıklıkla tercih edilmektedirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@