Samsun Eti Bakır Gübre Tesisi İçin Devlet Teşviki Kararı Resmi Gazete'de!

Samsun'da katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisi kurmaya hazırlanan Cengiz Holding iştiraki Eti Bakır için 1.6 milyar liralık proje bazlı devlet desteği sağlandığı ilan edildi.

Emlak Haberleri 03.09.2021 - 08:55 03.09.2021 - 09:00 Gülcan Özer

3 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Samsun İlinde Yapılacak Olan Katot Bakır ve Kimyasal Gübre Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4446) karar ilan edildi. 

Proje bazlı devlet yardımı verilmesine ilişkin karar kapsamında Cengiz Holding iştiraki olan Eti Bakır tarafından Samsun'da toplamda 1,6 milyar liralık yatırım ile hayata geçirilecek olan katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisine proje bazlı devlet desteği verileceği ilan edildi. 

CENGİZ HOLDİNG İŞTİRAKİ ETİ BAKIR'IN YENİ TESİSİNE DEVLET TEVŞİKİ KARARI ÇIKTI !

Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında başlangıç tarihi 1 Mart 2021 olarak belirlenen katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisinin tevsi ve ürün çeşitlendirme yatırımına proje bazlı devlet desteği sağlanacağı ilan edildi. 

eti-bakır-devlet-teşviki-kararı

193 sayılı kanunun geçici 80 inci, 474 Sayılı Kanunun 2 nci, 3065 sayılı Kanunun 13 üncü ve geçici Kanunun 80 inci ve 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 393 üncü maddeleri gereğince verilen karar kapsamında Eti Bakır Anonim Şirketi tarafından Samsun ilinde yapılacak olan katot bakır ve kimyasal gübre üretimi yatırımının destekleneceği duyuruldu. 

Başlangıç tarihinden itibaren 4 sene boyunca katot bakır ve kimyasal gübre üretimi yapacak olan tesise gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, Vergi indirimi, Sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği, enerji desteği gibi çok sayıda teşvik sağlanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@