Samsun'da Tarihi Hastane Binası Restore Edilerek Aile Ve Yaşam Merkezi Yapılacak

Samsun'un İlkadım ilçesinde eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin akıbeti belli oldu. Elde edilen bilgilere göre tarihi hastane binası için Samsun Büyükşehir Belediyesi devreye girecek. 119 yıllık bina restore edilerek Aile ve Yaşam Merkezi olarak hizmet vermeye başlayacak.

Emlak Haberleri 29.03.2021 - 06:00 29.03.2021 - 06:00 Serhat Karaman
Samsun'da uzun yıllar boyunca tüm Karadeniz bölgesine hizmet eden eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin ne olacağı sonunda belli oldu. Karadeniz bölgesinin geçmişte tek ruh ve sinir hastalıkları hastanesi olan tarihi hastanebir süredir atıl vaziyette kaderine terk edilmişti. Samsun Büyükşehir Belediyesi kentin simge yapılarından birisi haline gelen Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi için elini taşın altına sokmaya karar verdi.

TARİHİ HASTANE BİNASI İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Sağlık Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında protokol imzalandı. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin yapmayı istediği proje bu sırada Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından da onaylandı. Tarihi hastane binası belediyeye tahsis edildi. Binanın yer aldığı arazi için ise ihale sürecinin başlaması bekleniyor. Bu sürecin de tamamlanmasının ardından restorasyon ve rekreasyon işlemlerine başlanacak. Proje tamamlandığında ise hastane binası Aile Ve Yaşam Merkezi ve ağaçların yer aldığı alan ise Kent Parkı olacak.

TARİHİ YAPI RESTORE EDİLİP KORUNACAK

Samsun'un tarihi bir yapısının yeniden Samsunlulara hizmet edebilmesi için restorasyon çalışmalarına başlayacak olan Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde Başkan Mustafa Demir açıklamalarda bulunarak, “Türkiye'de bir ilk olacak bir projeyi gerçekleştireceğiz. Tarihi değerler korunarak yeni bir konsept yapılacak. Resterasyon çalışmalarına 2021 yılı içerisinde başlayacağız. Önce binayı restore ederek koruma altına alacağız. Sonra da burayı Aile ve Yaşam Merkezi yaparak vatandaşlarımızın hizmetine açacağız.” dedi.

TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK

Proje tamamlandığında Samsun'a yeni bir yaşan alanı kazandırılacağını söyleyen Başkan Mustafa Demir, “28 dönemlik bir alanımız var. Bu alanı çevreleyen duvarları tamamen yıkacağız. Yaşlılarımızın, çocuklarımızın, kadınlarımızın, gençlerimizin rahat bir şekilde nefes alabilecekleri bir alan oluşturacağız. Yeşil alanı koruyup mahalle kültürünün yaşanmasına imkan tanıyacağız. Bu projemiz inanıyorum ki Türkiye'ye örnek olacaktır.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@