Sanal Arazi, Arsa Almak İsteyenler Dikkat: Arsa Dolandırıcılığı Metaverse Evrenine Sıçradı!

Metaverse evrenine olan ilgi her geçen gün artarken sanal arazi dolandırıcılığı da artan talep ile beraber deyim yerindeyse patladı. Sanal arazi nedir, sanal arsa nasıl alınır?

Emlak Haberleri 02.02.2022 - 09:39 02.02.2022 - 09:39 Gülcan Özer

Tüm dünyada büyük bir hızla yayılan ve her geçen gün daha fazla kişinin ilgi gösterdiği metaverse evreni sanal arazi satışlarını da patlattı. Özellikle de Türk yatırımcılar sanal dünyadan arsa ve arazi almak için adeta birbirleri ile yarışa girerken sanal evrende satışlar artınca dolandırıcılık olayları da arttı. 

Ahirette iman, dünyada mekan sözünün literatüre girdiği Türkiye'de yatırımcılar toprak yatırımı konusunda daha istekli davranırken bu istek satış rakamlarına da yansımıştı. Açıklanan son verilerde metaverse evreninde en fazla arsa ve arazi yatırım yapan ülke Türkiye olurken sanal arsa ve araziler Türkler tarafından adeta kapışılmıştı. Talebin artması ile sanal arazi dolandırıcılığı konusunda uyarılar peş peşe geldi. 

SANAL ARAZİ, ARSA YATIRIMI YAPMAK İSTEYENLER DİKKAT: ARSA DOLANDIRICILIĞI BAŞLADI!

Facebook tarafından hayata geçirilen Metaverse evreninde özellikle de sanal arsa ve arazi yatırımları dikkat çekmişti. Gerçek dünyanın sanal evrene taşınması ile oluşturulan Metaverse dünyasında Çin Seddi, Boğaz Köprüsü, Eyfel Kulesi gibi yapılar rekor fiyatlarla satılırken yabancı markaların da bu evrene giriş yapması ile fiyatlar katlanmıştı. 

Sanal evrende yaşanan satışları değerlendiren Metaverse Uzmanı Can Kazancıoğlu yükselen fiyatlarla artık bu mecranın avantajını yitirdiğini belirterek "Bu projeler çıktığında 10 TL gibi rakamlara satılırken insanların alım satımı ile şuanda 5 milyon dolar gibi rakamlara çıkmaya başladı ve burada aslında bir kiralama yada gelir elde etme şansınız yokken projenin sadece sahibine bir para kazandırmış oluyorsunuz" dedi. 

Gerçek dünyada olduğu gibi sanal dünyada da dolandırıcılık ve sahte tapu olaylarının olabileceğini belirten Kazancıoğlu, klon siteler üzerinden sahte satışlar yapıldığını bugün para yatıran çoğu kişinin ise parasının büyük bir bölümünü kaybedebileceğini söyleyerek doğru ve güvenilir siteler üzerinden alım yapılması gerektiğini dile getirdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@