Sanal Tapu Geliyor! TKGM Metavarse Evrenini Gerçeğe Taşıyacak, 3 Boyutlu Tapu Kadastro Dijital Dünyaya Taşıyacak

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM tarafından tapu kadastro bilgilerini 3 boyutlu olarak sanal evrene taşımaya hazılanıyor. Sanal tapu ile işlemler kolaylaşacak.

Emlak Haberleri 13.02.2022 - 10:50 13.02.2022 - 10:53 Gülcan Özer

3 Boyutlu Kadastro Projesi için kolları sıvayan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında sona gelindi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında hatırlanacağı üzere pilot şehirler belirlenmiş, bu şehirlerde uçaklarla alınan görüntüler sisteme yüklenmeye başlanmıştı. 

Uçaklardan alınan görüntüler sisteme yüklenmeye devam ederken 40 bin km olarak belirlenen kentsel alana sahip olan Türkiye'de bugüne kadar on bin kilometre üzerinden görüntülenme işleminin tamamlandığı ilan edildi. Yani çalışmalarda 4'te birlik bölüm tamamlanmış oldu. 

3 BOYUTLU ŞEHİR MODELİ ORTAYA ÇIKACAK, METAVERSE EVRENİ GERÇEĞE TAŞINACAK! 

Uçaklardan alınan görüntüler kademeli olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından kurulan sisteme işlenmeye başlanırken 3 boyutlu şehir modeli de ortaya çıkmaya başladı. Yürütülen proje kapsamında 3 boyutlu şehir modelleri oluşturulurken buna ek olarak 3 boyutlu kadastro ve tapu bilgileri, binaların mimari projeleri 3 boyutlu hale getirilirken  buna ek olarak gayrimenkul değer bilgileri ve adres bilgileri de birleştirilerek çalışmalar tamamlandı. 

3 boyutlu tapu kadastro

Verilerin entegrasyon çalışmalarının yapılması ile beraber Türkiye'de akıllı şehirler tıpkı Metaverse evreninde olduğu gibi dijital teknolojiler kullanılarak akıllı şehirler için adım atılmış olacak. Tüm dünyayı etkisi altına alan Metaverse çılgınlığı Türkiye'de de büyük ilgi görmüş sanal arsa ve arazi satışları yoğun ilgi görmüştü. Süreçte yapılacak olan çalışmalar ile Metaverse evreninde olduğu gibi Türkiye'nin 3 boyutlu haritası sanal dünyaya taşınmış olacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@