Şans Halen Devam Ediyor! SGK Uzmanı 48 Yaşında Emeklilik Formülünü Açıkladı

Emeklilik bekleyenlerin en büyük beklentisi en erken yaşta emekli olmak. Bu konuda merak edilen başlıklardan bir tanesi de 48 yaşında emeklilik. Peki halen şans var mı? SGK Uzmanı yanıtladı.

Şans Halen Devam Ediyor! SGK Uzmanı 48 Yaşında Emeklilik Formülünü Açıkladı

Emeklilik yaş hesabında kişilerin kendilerine göre hesaplama yapmaları gerekiyor. İlk işe giriş tarihleri yaş hesabında en önemli etmen olurken askerlik yapılan tarih, süre, kadın çalışanlar için doğum yapmış olmak, prim ödeme süreci diğer faktörler.

48 YAŞINDA EMEKLİLİK İÇİN HALEN ŞANS VAR MI?

Başta emeklilikte yaşa takılanlar olmak üzere çalışma hayatında yer alan yada SGK'ya prim ödemesi yapmış ancak diğer şartları bekleyenler en erken yaşta emekli olmanın yollarını arıyorlar. Vatandaşlar geçmiş yıllarda uygulanan 48 yaş hesabının ise halen geçerli olup olmadığını merak ediyorlar.

Bir çalışanın sosyal güvenlik uzmanına sorduğu soru, diğer çalışanlar için ipucu oldu. Çalışanlar SGK Uzmanına sorulan soru ve verilen yanıt kapsamında kendi emeklilik yaş hesabını yapabilirler.

Erkek çalışan sorusunda "16 Ocak 1969 doğumluyum. Sigorta girişim 12 Ocak 1984’te oldu. 3870 gün prim ödemem var." bilgilerini verdi. Sorusunda ise "Askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim?" ifadelerini kullandı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu bu soruya çalışanın askerlik borçlanması yapması durumunda 48 yaşında emekli olabileceğini duyurdu. Soruya ilişkin açıklamasında SGK Uzmanı "18 ay askerlik yapmış olmalısınız. Şayet ilk sigorta girişinizde adınıza prim ödemesi varsa, askerliğinizi borçlanıp 815 gün de prim ödeyerek toplam priminizi 5225 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabi olarak)." bilgilerini verdi.