Şartlar Değişti Fiyatlar Yenilendi! Çimento Fiyatları Ne Kadar Oldu, 1 Torba Çimento Kaç TL?

İnşaat yapı malzemeleri içerisinde önemli bir yer tutan çimento fiyatlarına dair araştırmalara devam ediliyor. Çimento fiyatları ne kadar oldu? 1 torba çimento bugün kaç TL'ye satıldı?

Emlak Haberleri 19.01.2022 - 18:19 19.01.2022 - 18:19 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de inşaat maliyetlerinde meydana gelen yükselişler sektörün en önemli meselesi olmaya devam ediyor. Temel yapı malzemeleri içerisinde bulunan çimento fiyatları ise son dönemlerde adeta bir sembol haline geldi. Özellikle yerli üretimin neticesinde yüksek fiyatlama yapılması inşaat sektörü ile çimento sektörünü sık sık karşı karşıya getiriyor. Peki çimento fiyatlarında son durum ne? Çimento fiyatları artmaya devam edecek mi? Çimento fiyatları için indirim ihtimali var mı? Çimento fiyatları hakkında günlük fiyat analizinde hangi veriler öne çıkıyor?

ÇİMENTO FİYATLARI KRİZ SEBEBİ OLUYOR

Çimento fiyatları inşaat sektörüne göre fahiş seviyelere ulaştı. Ancak çimento sektörü bu konuda normal bir fiyatlama yapıldığı ve hatta üretim maliyetlerinin sadece bir kısmının fiyatlara yansıtılabildiğini iddia ediyorlar. Bu iki sektörün karşı karşıya gelmesi ise hızlı bir inşaat sürecini ortadan kaldırarak piyasaya zarar veriyor. Her iki taraf arasında Ticaret Bakanlığı denge kurmaya çalışsa da bugüne kadar bu denge çalışmasında somut gelişmeler henüz yaşanmadı.

ENERJİ MALİYETLERİ ÇİMENTO ÜRETİCİLERİNİ ZORLUYOR

2022 yılının girmesiyle beraber enerji maliyetleri gerek vatandaşlar gerekse de üreticiler açısından en büyük mesele haline geldi. Yapılan zamlarla beraber çimento üreticilerinin maliyetleri bir miktar daha arttı. ANcak bu maliyetler henüz girdi maliyetine yansımadı. Şubat ayında yeni maliyetlerle yapılacak hesaplamalar ile çimento fiyatlarına yeni zamlar gündeme gelebilecek. Bu konuda inşaat sektörü tedirgin bir şekilde gelişmeleri beklerken bazı büyük firmalar kullanacakları çimentoyu şimdiden stoklamaya başladılar. 

İNŞAATLARIN OLMAZSA OLMAZI ÇİMENTO

Çimentonun inşaat sektörü için çok büyük bir önemi bulunuyor. İnşaatlarda çimento kullanılmadan herhangi bir ilerleme kaydedilmesinin imkanı bulunmuyor. betonun hammaddesi olan çimentoyu tüm inşaatlarda yüksek ölçekli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Bundan dolayı da çimento satın alanlar adet yerine kamyon veya tır hesabı yapıyorlar.  Yükte ağır bir inşaat malzemesi olan çimento için bir maliyet kalemi de tır oluyor. ANcak çimento satın alımlarında nakliye masraflarının pazarlığı yapılarak avantajlı fiyatlar elde edilebiliyor.

ÇİMENTO FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Çimento bölgesel olarak üretilen bir inşaat yapı malzemesi olarak öne çıkıyor. Yüksek miktarlı kullanımının olmasından dolayı her çimento fabrikası iç piyasada önce kendi bölgesinde söz sahibi olmaya çalışıyor. Bundan dolayı da çimento fiyatları bölgeden bölgeye farklılık gösterenbiliyor. Aldığımız çimento fiyatlarının ortalamasına göre Ocak 2022 çimento fiyatları şöyle oluştu:

-1 Kg Gri Çimento: 8,5 TL 
-3 Kg Gri Çimento: 18 TL 
-5 Kg Gri Çimento: 23 TL 
-50 Kg (1 Torba) Gri Çimento: 53 TL
-1 Kg Beyaz Çimento: 15 TL 
-3 Kg Beyaz Çimento: 31 TL 
-5 Kg Beyaz Çimento: 40 TL 
-50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento: 90 TL

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@