Şartları taşıyan kişilere SGK'dan toplu para iadesi yapılıyor! Tek bir başvuru ile binlerce liranızı geri alabilirsiniz

Birçok kişinin bilmediği ödemelerden biri SGK tarafından yapılıyor. SGK, şartları taşıyıp başvuru yapanlara binlerce lirasını geri ödüyor. İşte SGK toplu prim parası almak için yapılması gerekenler.

Finans 16.04.2022 - 20:39 16.04.2022 - 20:53 Büşra Uluşen

Emekli olmak için uzun yıllar boyunca çalışan, sigorta primlerini ödeyen fakat çeşitli nedenlerden dolayı emekli olmak için tüm şartları sağlayamayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) düğmeye bastı. 

SGK tarafından açıklanan kriterlere uygun olan kişiler, emekli olamamaları halinde kurumdan toplu prim parasını iade alabiliyor. 

Emekli olamayanlara SGK toplu para ödeyecek!

Emeklilik şartlarının tamamını karşılayamayan ancak prim ödemesini düzenli bir şekilde yapanların Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan toplu prim parası alma hakkı bulunmaktadır. SGK toplu prim parası iadesi güncel tutar üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun yanında ödemelerde bazı kesintiler yapılmakta, sağlık hakkı ya da bu tür kesintilerden sonra kalan tutar kişiye iade edilmektedir. 

Toplu prim parası iadelerinde ödemelerin az olması halinde, iade edilen tutar da ona göre olmaktadır. Prim parasını almak isteyen vatandaşların başvuru yapmadan önce alabilecekleri tutar hakkında geniş çaplı bir hesaplama yapmaları, alacakları para tutarını bilmeleri açısından iyi olacaktır. 

sgk toplu para-1

Prim iadesi nasıl hesaplanır?

SGK tarafından iade edilecek toplu paralar için çalışanların bilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Öncelikle sağlık içi kesilen primler ile işveren adına yatırılan primlerin iadesi yoktur. Bu kapsamda sadece sigortalının kendisi adına emeklilik için ödediği primler iade edilmektedir. Peki prim iadesi nasıl hesaplanır?

Kişinin çalışırken SGK'ya brüt ücretin yüzde 34.5 oranında prim yatırılmaktadır. Buna ek olarak emeklilik için sigortalı adına yatırılan prim tutarı 4/b'lilerde yüzde 20, 4/a'lılarda ise yüzde 14'tür. Bu oranlar üzerinden çalışan adına emeklilik için ödenen primlerin güncel değeri elde edilerek para iadesi yapılmaktadır. 

SGK'dan toplu prim parası alabilmek için gerekli şartlar neler?

SGK'dan toplu prim parasını alabilmek için öncelikle yaş şartının sağlanıyor olması gerekmektedir. Prim eksiği bulunan ve bu eksiği ödeyemeyecek olan kişiler para iadesi alabilirler. 

Bunun yanında iade alabilmek için iki şartın daha karşılanması gerekiyor. İlki, kendi işini yapmıyor ya da çalışmıyor olmaktır. Çünkü aktif olarak çalışanların prim ödemesine devam edildiği için toplu para alma hakları yoktur. Diğeri ise kadınlar için 20, erkekler için ise 25 yıl şartı ile emeklilik için yaş şartının sağlanıyor olmasıdır. 

sgk toplu para-1-1

Toplu para iadesine nasıl başvuru yapılır?

Prim parasını geri almak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine yazılı dilekçe vermelidir. Talep yazılı olarak belirtildikten sonra kurum iade için değerlendirme sürecini başlatır. Ödeme için onay verilirse, çalışanın yatırmış olduğu prim üzerinden ne kadar ödeme verileceği hesaplanır ve son olarak söz konusu ödeme kişinin hesabına yatırılmaktadır.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@