Şaşırtan Enflasyon Ve Döviz Çıkışı! Dolar Kuru 9 TL Olsun Talebi Piyasayı Karıştırdı!

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe dolar kurunun 9 TL olması gerektiğini söyledi. 

Finans 25.09.2021 - 12:55 25.09.2021 - 13:02 Engin Uzunoğlu

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe  son günlerde ateşi çıkan dolar kuru ile alakalı olarak bir açıklamada bulundu. Hazır giyim sektörünün ayakta kalabilmesi için dolar kurunun yükselmesi gerektiğini söyleyen Mustafa Gültepe kur için 9 TL fiyatını verdi. 

DOLAR KURU 9 TL OLMALI

Dolar kurunun enflasyonun üzerinde kaldığı müddetçe sektörün ayakta kalabileceğini söyleyen İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “Döviz kurlarının hipertansiyon gibi aniden yükselmesini kimse istemez. Sonuçta bu sert yükselişler vücut kimyasını bozar. Ancak dolar kuru şu anda 9 TL olmalıdır. Bu seviyede olan bir dolar kuru ile ihracat yapıp üretimi destekleyebilirsiniz.” dedi. 

HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ AYAKTA KALAMAZ

Hazır giyim sektörünün dolar kuru nedeniyle bir çıkmaz içinde olduğunu söyleyen Mustafa Gültepe, “Şimdi yılbaşı geliyor. Benim rekabet edebilmem ve çalışanlarıma yüzde 20 – 25 zam verebilmem için dolar kuru 9 TL olmalı. Eğer dolar kuru 8,75 TL'ye düşerse hazır giyim sektörünün ayakta kalma şansı yok.” ifadelerini kullandı.

DÖVİZDE DALGA YÜKSEK OLUNCA İHRACATÇI ZARAR EDİYOR

Türkiye'de rekabet imkanı verecek seviyede bir dolar kuru olması gerektiğini söyleyen Mustafa Gültepe, “Dolar kuru 8,85 TL'ye çıkıyor sonra bir anda bakıyorsunuz 8,30 TL olmuş. Yabancılar Türk lirasını bizden fazla takip eder hale geldiler. Bunu hesaqplayıp bizden alışveriş yapıyorlar. Dalga yüksek olunca ihracatçı da zarar ediyor. Sürdürülebilir bir sektör bu şartlarda imkansız.” şeklinde konuştu.

ÜRÜNLERİN FİYATLARINA KADEMELİ ZAM YAPILACAK

Hazır giyim sektörünün mali açıdan zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Mustafa Gültepe, “Son bir yıllık verilere bakalım. Hammedde fiyatlarındaki artış nedeniyle son 1 yıl içerisinde sermayeye olan ihtiyaç yüzde 40 yükselmiş. Üretici fiyatları arttı. Üreticiler artık çok daha büyük maliyetlerle üretim yapıyor. Bu maliyetler henüz tam olarak ürünlerin fiyatlarına yansıtılmadı. Kademeli olarak hazır giyim ürünlerindeki fiyatlar da artacaktır.” dedi.

DOLAR KURU ŞU ANDA KAÇ TL?

Dolar kuru, Perşembe günü Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 19'dan yüzde 18'e indirmesinin ardından hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. 8,64 TL seviyesinde işlem gören dolar kuru şu anda hafta sonuna 8,88 TL'den giriş yaptı. Kurdaki yükselişlerin nereye kadar ulaşacağı konusunda ise tahminlerde bulunmak oldukça güç bir hale geldi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@