Satılan Evde Kiracı Varsa ve Ev Satılırsa Kiracının Durumu Ne Olur?

Kiracı kira sözleşmesi devam ettiği sürece kiraladığı konutta oturma hakkına sahiptir. Ancak bazı durumlarda kiracının evi boşaltması zorunluluğu ortaya çıkabilir.

Emlak Terimleri 17.08.2018 - 17:05 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Kiracı kira sözleşmesi devam ettiği sürece kiraladığı konutta oturma hakkına sahiptir. Ancak bazı durumlarda kiracının evi boşaltması zorunluluğu ortaya çıkabilir.

Bu zorunluluklardan biride kiralanan evin satılmasıdır. Evin içerisinde kiracı olması ya da kiracı ile imzalanan kira sözleşmesi süresinin devam etmesi gibi kriterler ev sahibinin evi satması konusunda bir engel değildir. 



Ev sahibi kira sözleşmesi devam eden evini satma hakkına sahiptir. Peki, ev satlıırsa kira kontratı ne olur ve ev satılırsa kiracı ne zaman çıkar?



Ev Satılırsa Kira Sözleşmesi Ne Olur?



Kiralama işlemlerinde kira süresi, kira ücreti ve kiralama şartları gibi pek çok kriterin belirlenmesi açısından kira sözleşmesi düzenlenmektedir. Kira sözleşmesi imzalanan süre boyunca geçerliliğini korur. Ancak ev satıldığında kira sözleşmesi için şöyle bir kural uygulanıyor. Evi satın alan yeni kişinin aynı il ve ilçe sınırlarında kendisine ait bir evi bulunuyorsa bu durumda kira sözleşmesinin devam ettiği kabul ediliyor. 



Ancak evi satın alan kişinin aynı il ve ilçe sınırları içerisinde bir başka taşınmazı bulunmuyorsa yani konutu kendi barınma ihtiyacı için alması durumunda noter kanalı ile evin tahliyesi için ihtarname yolluyor ve kiracının evi 45 gün içinde boşaltması gerekiyor. Borçlar Kanunu 350 maddesi içerisinde söz konusu durum şu şekilde ele alınıyor;



II. Dava yoluyla



1. Kiraya verenden kaynaklanan sebeplerle



a. Gereksinim, yeniden inşa ve imar Kiraya veren, kira sözleşmesini;



1. Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa,



2. Kiralananın yeniden inşası veya imarı amacıyla esaslı onarımı, genişletilmesi ya da değiştirilmesi gerekli ve bu işler sırasında kiralananın kullanımı imkânsız ise,



belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.



Emlak365 .com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@