Satılık Ev Fiyatlarının Cep Yaktığı İzmir'de Şimdi De Kiralık Ev Krizi Yaşanıyor!

Kiralık ev krizi giderek büyürken İzmir'de yaşanan stok sorunu sonrasında kiralık ev fiyatlarında büyük bir yükseliş yaşandı. Konut fiyatlarının rekora koştuğu İzmir'de kiralık ev krizi baş gösterdi!

Emlak Haberleri 14.11.2021 - 12:52 14.11.2021 - 12:53 Gülcan Özer

Dünya genelinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği il olarak birinci sıraya yükselen İzmir bu seferde kiralık ev krizi ile karşı karşıya kaldı. Kentsel dönüşüm çalışmalarının büyük bir hızla ilerlediği şehirde konut stoku sorunu satılık ev fiyatlarının yanı sıra kiralık ev fiyatlarının da zamlanmasına neden oldu. 

İzmir'de kiralık ev fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken yüksek fiyata razı olanlar için dahi kiralık ev bulmak imkansız hale geldi. Peki, İzmir'de ev kiralarına neden zam geldi, kiralık ev fiyatları neden yükseldi, kiralar ne zaman düşecek?

EV KİRALARI NEDEN YÜKSELDİ?

Kiralık ev fiyatları giderek yükselirken kiralık ev bulmakta ne yazık ki her geçen gün zorlaşıyor. Kiralık ev stok sorunu yaşanılan sektör hakkında değerlendirmede bulunan FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay insanların artık yatırım için değil oturmak için ev almayı tercih ettiklerini belirterek "Kiralanacak daireler müteahhitin elinde duruyor, satılmıyor.

Bu nedenle kiralık ev fiyatları da önemli oranda yükseldi. İki yıldır yavaşlayan inşaat sektörü nedeniyle yeni konut sayısı da azaldı. Bununla birlikte 2 yıla yakın süredir evden eğitim gören üniversite öğrencilerinin talebi de kiralık evlerin hem açılmasına hem de fiyatının artmasına neden oldu” diyerek ev fiyatlarının neden yükseldiğini açıkladı. 

Konut kredisi faiz oranlarında yapılan son indirimlerin de sektöre çare olmadığını belirten Okay kredi faiz oranlarında yüzde 1 seviyesinin altı görülmeden hareketlilik etkisi yaratamayacağını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@