Satın Alınan Evde / İşyerinde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur?

Satın alınan evlerde ve işyerlerinde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri de satın alınan emlakta kiracının bulunuyor olmasıdır. Peki, bu durumda ne olur?

Emlak Haberleri 14.04.2019 - 12:00 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Satın alınan evlerde ve işyerlerinde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri de satın alınan emlakta kiracının bulunuyor olmasıdır. Peki, bu durumda ne olur?

 Bu durumda emlağı satın alan bireylerin yapması gereken bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bireyler tercihlerine göre dilerse satın aldıkları emlakta oturan kiracıyı emlaktan çıkarmadan kira almaya devam edebilirler.Tercihleri doğrultusunda satın almış oldukları emlak içerisinde oturan kiracı ile yeni bir sözleşme yaparak eski kira kontratını fesh edebilir ve yeni bir kira kontrat sözleşmesi hazırlayabilirler.Satın Alınan Emlakta Kiracının Bulunması Durumunda Ayrıca Yapılması Gerekenler Nelerdir?Satın alınan emlakta kiracının bulunması durumunda ayrıca yeni ev sahibi 30 gün içerisinde kiracıya ihtarname belgesi gönderebilmektedir. İhtarname sonrasında kiracının evden çıkması için 180 günlük resmi bakımdan süreci bulunmaktadır.Kiracının 180 gün içerisinde yerine getirmesi gereken yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda evi yeni sahibi 6 aylık zaman dilimi öncesinde kiracıyı evden çıkarabilme yetkisine sahiptir.Satın Alınan Emlakta Kiracı Hangi Durumlarda Evden Çıkarılmıyor?Satın alınan emlağın ileriye dönük yatırım amaçlı olarak satın alınması durumunda yeni ev sahibi dilerse satın almış olduğu emlaktaki kiracıyı evden çıkartmayabilmektedir.Ayrıca emlağı satın alan birey tercihi doğrultusunda evde bulunan kiracıdan ev kirasını talep etmeyebilmekte veya kira bedelini isteği doğrultusunda düşürebilmektedir.Ayrıca kiracının da bazı hakları bulunmaktadır. Örneğin satın alınan emlağın ilk sahibi ile gerçekleştirdikleri kira sözleşmesi süresinin dolmasına kadar emlakta kalabilme hakkına sahip olabilmektedir.Satın Alınan Emlakta Kiracının Tüm İhtarlara Rağmen Evi Boşaltmaması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?Satın alınan emlakta kiracının yeni emlak sahibi tarafından yapılan tüm ihtarları dikkate almaması durumunda yeni ev sahibi kanuni yollardan hakkını arama yetkisini kullanabilmektedir.Kiracı hakkında ilgili kurumlara başvurarak dava açabilme hakkına sahiptir. Dolaysıyla bu bakımdan satın alınan emlak sahibine geniş haklar verilmektedir. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@