Savaş Sonrası Son Dakika! Merkez Bankası Olağanüstü Toplantıyla Faizleri Mi Artıracak?

Merkez Bankası savaş nedeniyle etkilenen piyasaların toparlanması için faiz artırımı kararı alacak mı? TCMB olağanüstü toplantısı yapılacak mı? Dolar, Borsa ve Piyasalara tedbir paketi.

Finans 24.02.2022 - 11:36 24.02.2022 - 11:36 Mustafa Karagöz

Karadeniz'in diğer tarafında başlayan savaş tüm dünya ekonomilerini etkiledi. Piyasalar bu dönemde sallanırken Türkiye'de yaşananlardan etkilendi. TL karşısında dolar kuru son haftaların en yüksek seviyesine ulaşırken borsa ise çakıldı. 

Savaşın devam etme ihtimali, piyasalarda hakim olan negatif görünüm ve endişeler sonrasında gözler Merkez Bankası'na çevrildi. Uzmanlar Merkez Bankası'nın olağanüstü toplantı ve faiz artırımı konusunda adımlar atabileceğini değerlendiriyor. 

MERKEZ BANKASI'NDAN FAİZ ARTIRIMI KARARI GELİR Mİ?

Yeni güne başlarken para piyasaları savaşın gölgesiyle işleme başladılar. Dolar kuru çok sert yükselme hareketleri sergilerken altın ve petrol fiyatları ise fırladı. Borsa İstanbul güne yüzde 7.5'luk değer kaybı ile başladı daha sonra bu oran yüzde 8'e yükseldi. 

Piyasaların bu denli etkilendiği Rusya Ukrayna Savaşının ne kadar süreceği ise bilinmiyor. Oluşan tedirgin ortamda ise gözler Merkez Bankası'na çevrildi. 

Tunç Şatıroğlu Açıkladı

Piyasa Uzmanı ve Ekonomist Tunç Şatıroğlu bu konuda sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. 

Şatıroğlu piyasalarda dolar krizi olabileceği uyarısında bulunarak Merkez Bankası'nın az bir faiz artırımı ile durumun önüne geçebileceğini söyledi. Ekonomist Tunç Şatıroğlu Twitter'dan yapmış olduğu açıklamasında şu ifadelere yer verdi. 

"Dolar TL'de gidişat kötü ancak henüz tedbir almak için geç değil. TCMB olağanüstü toplanıp az da olsa bir faiz artışı yapabilir ve "gerekirse ek sıkılaştırma yapacağız" mesajını da açık ve net olarak verebilir. Böylelikle yangını daha başlamadan söndürebilir."

Uyarım Diyerek Paylaştı

Açıklamasının devamında bir de uyarı mesajı yayımlayan Piyasa Uzmanı ve Ekonomist Tunç Şatıroğlu halen geç olmadığını ve faiz artırımı kararı alınabileceğini söyledi. "Uyarıyorum, olağanüstü toplanın, bu faiz artışını yapın, "gerekirse ek sıkılaştırma yapacağız" diyerek güven verin. Daha geç değil." Şatıroğlu piyasalara güven verilmesi gerektiğini söyledi. 

İŞTE O AÇIKLAMALAR

tunç şatıroğlu tcmb olağanüstü 2tunç şatıroğlu tcmb olağanüstü 1

OLAĞANÜSTÜ FAİZ KARARINA İLİŞKİN RESMİ AÇIKLAMA VAR MI?

Rusya Ukrayna savaşının başlamasının hemen ardından ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan güvenlik zirvesini topladı. Halen devam eden görüşmeler sonrasında ise kamuoyuna açıklama yapılması bekleniyor. Güvenlik Zirvesi sonrası ise dolar ve borsada olan gelişmeler sonrası ekonomi başlıkları görüşülmek üzere yeni zirveler yapılabilir. Ancak henüz toplantılara ilişkin resmi açıklama gelmedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@