Savaşı Türk Ev Sahipleri Fırsata Çevirdi, Kiralara Yüzde 100 Zam Geldi

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş Antalya'da kiralık ve satılık ev fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Kiralık ve satılık ev fiyatlarına fırsatçılık boyutuna varan zamlar geldi.

Emlak Haberleri 14.04.2022 - 06:50 14.04.2022 - 06:53 Gülcan Özer

Pandemi döneminde zorunlu karantinadan kaçmak isteyen kişilerin akın etmesi ile yazlık bölgelerde emlak fiyatları adeta uçuşa geçmişti. Özellikle Antalya ve Muğla hem kiralık hem de satılık ev fiyatları 3 - 4 katına çıkarak emlak piyasasında büyük bir şok yaşanmasına neden olmuştu.

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş Antalya'da kiralık ve satılık ev fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Emlak piyasasında fiyatlara bu seferde Ukrayna ile Rusya arasında patlak veren savaş damga vurdu. Savaştan kaçmaya çalışan Rusların ve Ukrayna vatandaşlarının akın akın gelmeye başlaması ile beraber hem kiralık hem de satılık ev fiyatlarına zam yağmuru başladı

UKRAYNA SAVAŞI ZAM YAĞMURUNA NEDEN OLDU, KİRALIK VE SATILIK EV FİYATLARI UÇTU!

Yaşanan süreçte Antalya ve Muğla'da yabancıların talebinde büyük artış yaşanırken yaşanan talep artışı hem kiralara hem de satılık ev fiyatlarına rekor zam gelmesine neden oldu. Vatandaşı isyan noktasına taşıyan fırsatçı ev sahipleri tarafından yapılan kira zamları son 1.5 ayda yüzde 100'e ulaştı. Yani ev kiraları Rusya'nın başlattığı savaş ile 2 katına çıkmış oldu.

Güney bölgelerde yer alan evlerin satış ce kira fiyatları astronomik rakamlara ulaşırken orta gelir grubu vatandaşlar için dahi bu fiyatlarla yazlık ev kiralamak hayal oldu. Bu sene otellerin rezervasyon fiyatlarının da yükselmesi ile vatandaş için tatil nerede ise imkansız hale geldi.

yazlıklara savaş zammı

MARMARİS'TE YENİ SEZON KİRALIK VİLLA FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Yapılan fahiş zamların etkisi ile Marmaris'te deniz manzaralı kiralık villa fiyatlarının 60 bin lirayı görmesi vatandaşı isyan ettirdi. Ev sahiplerinin savaşı bile fırsata çevirdiğini belirten vatandaşlar tepki göstererek fiyatlara indirim talep etti. Bazı bölgelerde kiralık ev fiyatlarına gelen zamların yüzde 200'e ulaştığı belirtilirken emlakçılar bile yapılan zamlara isyan ederek indirim talep etti.

Bölgede hizmet veren emlak ofisleri artık vatandaşa fiyat söylerken utanır hale geldiklerini belirterek zamların kontrolden çıktığını söylediler. Yapılan zamların yeni sezon öncesine gelmesi ile vatandaşın ucuz tatil hayali de başlamadan bitmiş oldu. Otellerin her şey dahil tatil fiyatları pahalı olduğu için bazı vatandaşlar kiralık villa ve yazlık evlerde tatilini geçiriyordu. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@