Sayılı Günler Kala SGK Başkanı Yılmaz'dan KDV Artırımı, Matrah Borç Yapılandırma Açıklaması

SGK Başkanı İsmail Yılmaz halen başvuruları devam eden borç yapılandırmaları hakkında bilgi verdi. Yılmaz bu zamana kadar 600 bin başvuru yapıldı ve 30 milyar TL'lik borç yapılandırıldı dedi.

Sayılı Günler Kala SGK Başkanı Yılmaz'dan KDV Artırımı, Matrah Borç Yapılandırma Açıklaması

Kamu borçlarının yapılandırılmasına dair süreç Ağustos ayı sonunda sona erecek. Bu zamana kadar vatandaşların borçlarını yapılandırmak için Gelir İdaresine başvuru yapmaları gerek.

Geçtiğimiz aylarda başlayan ve 31 Ağustos tarihine kadar devan edecek borç yapılandırması hakkında son hatırlatma ise Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz'dan geldi.

SGK BAŞKANI YILMAZ'DAN YAPILANDIRMA AÇIKLAMASI

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz yapmış olduğu konuşmasında yapılandırma süreci hakkında bilgi verdi. Yapılandırma başladıktan sonra büyük ilgi görürken SGK Başkanı Yılmaz yapılandırmadan kaç kişinin yararlandığını açıkladı. Bu zamana kadar 600 bin kişinin yapılandırma başvurusunun tamamlandığını ifade eden Yılmaz, toplam yapılandırılan borç tutarının ise 30 milyar TL olduğunu söyledi.

Kamu kurumlarına borçları olanlar için bir de çağrıda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz "Borcu olan vatandaşlarımıza, yapılandırmanın son müraacat tarihinin 31 Ağustos olduğunu hatırlatıyor, sağlanan avantajlardan yararlanmalarını öneriyoruz" ifadelerii kullandı.

Yapılandırma Kapsamında Borçlar

31 Ağustos tarihine kadar devam edecek borç yapılandırma kapsamında olan ödemeler arasında "Sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik Sigortası primleri, 30 Nisan ve öncesi işlenen fiillere ilişkin (trafik gibi) idari para cezaları, İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası hâlinde doğan alacaklar, İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, Öğrenci kredileri. " yer alıyor.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

Borç yapılandırma için başvuru işlemleri e-Devlet kanalı üzerinden yapılabilir. İsteyenler Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sitesinde de yapılandırma yapabilirler. Bir diğer imkan ise vergi dairelerine giderek bizzat başvuru yapmak.

Yapılandırma vatandaşlara peşin ödemelerde yüzde 90'lık faizlerin silinmesi, taksitli ödemelerde ise uzun vadeli ödeme planı sunuyor.