Sayıştay Başkanı Seçilen Metin Yener Kimdir, Nerelidir, Hangi Görevlerde Bulunmuştur?

Türkiye'nin önemli yargı birimlerinden birisi olan Sayıştay Başkanlığı için TBMM Genel Kurulu'nda seçim yapıldı. Yapılan seçim sonucunda Sayıştay Başkanlığına Metin Yener getirildi. Metin Yener kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, hangi görevlerde bulunmuştur? 

GÜNDEM 22.06.2021 - 20:18 22.06.2021 - 20:18

Türkiye'nin en önemli yargı kurumlarından birisi olan Sayıştay Başkanlığına getirilen isim belli oldu. TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin katılımı ile yapılan seçimde Sayıştay'ın yeni başkanı belirlendi. 

SAYIŞTAY BAŞKANLIĞI SEÇİMİ YAPILDI

TBMM Genel Kurulu'nda Sayıştay Başkanlığı seçimlerinde gizli oy usulü uygulandı. Milletvekilleri Sayıştay Başkanlığı seçimi oylamasında oylarını gizli olarak verdiler. Yapılan seçimde Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener ile Sayıştay 6. Dairesi üyesi Mehmet Aksoy yarıştılar. Oylama sonucunda Metin Yener 255 oyla Sayıştay Başkanı seçildi. Mehmet Aksoy ise sadece 4 oy alabildi. Yapılan gizli oylama sonucuna göre 1 oy boş çıkarken 10 oy da geçersiz sayıldı. 

METİN YENER KİMDİR?

1972 yılında Ankara'da doğmuştur. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nü bitirerek lisans eğitimini tamamlamıştır. Lisan eğitiminin ardından yüksek lisans eğitimine başlayan Metin Yener Gazi Üniversitesi'nde İktisat Politikası ve Indiana Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi olanlarında yüksek lisans yapmıştır. 

Yüksek lisans eğitiminin sona ermesinin ardından devlet kurumlarında çalışmaya başlayan Metin Yener çeşitli kademelerde görevler yapmıştır. 2012 yılında Başbakanlık Kanunlar Ve Kararlar Genel Müdür Yardımcısı olan Metin Yener, 2014 yılında ise Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğüne atanmıştır. 

Türkiye'de sistem değişikliği yapılması ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemİ'ne geçilmesiyle beraber devlet kurumlarının yeni sisteme adapte olması amacıyla çeşitli düzenlemeler de gerçekleştirilmişti. Bu düzenlemelerden birisi de Başbakanlık kurumlarının Cumhurbaşkanlığına bağlanması olmuştur. Başbakanlık Personel ve Prensipler Müdürlüğü kurumu da Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü olarak yeniden düzenlendi. 2018 yılında yapılan bu düzenlemenin ardından ise göreve Metin Yener getirildi. Evli ve iki çocuk babası olan Metin Yener bundan sonra Sayıştay Başkanı olarak görev yapacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@