Sebze ve Meyve Fiyatları Yarı Yarıya Düşecek, Tarih Verildi

Adana'da birçok üründe hasadın başlaması ile ürün fiyatları da düşüşe geçti. Sebze ve meyve fiyatlarında yarı yarıya düşüş yaşanması bekleniyor. Fiyatların düşeceği tarih de açıklandı.

Finans 23.05.2022 - 15:06 23.05.2022 - 15:06 Gülşah Konuk Akın

Türkiye'de en erkenci sebze ve meyvelerin hasat edildiği Adana'da hasatlar başladı. Hasadın başlaması ile de haldeki ürünlerin fiyatların da düşüş yaşanmaya başladı. Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan, fiyatların yarı yarıya düşeceğini söyleyerek tarih verdi. 

Verimli tarım ovaları ile dikkat çeken Adana'da soğan, patates, salatalık ve nektarin başta olmak üzere pek çok üründe hasat başladı. Hasat başlayınca fiyatlar da düşüşe geçti. 3 hafta önce 10 liradan satılan salatalığın 1 kilosu Adana Vedat Dalokay Hal Kompleksi'nde 1 liraya düştü. 15 liradan satılan patates 6 liraya, 5 liradan satılan taze soğan 3 liraya, geçen sezondan kalan taze soğan da 1 buçuk liraya satılmaya başladı. Şeftali ve nektarin 20 liradan, erik 15 liradan, portakal 4 liradan, muz ise 18 liradan satılıyor.

sebze-meyve-fiyatları-düşecek

FİYATLAR YARI YARIYA DÜŞECEK

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan, fiyatların iki hafta içerisinde yarı yarıya düşeceğinin müjdesini verdi. Hasatların başlamasının vatandaşları da rahatlatacağını söyleyen Doğan: “Önümüzdeki dönemlerde fiyatlar düşecektir. Şu anda taze patates 8 liradan eski patates ise 5-6 lira arasında satılıyor. Eski soğan 1 buçuk liradan taze soğan ise 3 buçuk liraya satılıyor. Önümüzdeki günlerde onun da fiyatı düşecektir. Hasat yeni yeni başladığından dolayı fiyatlar daha da düşecek” ifadelerini kullandı.

Antalya'da bulunan seralarda hasat edilen karpuzun fiyatının 8 liradan 3 liraya düştüğüne dikkat çeken Doğan, Adana karpuzu hasadının da ilerleyen günlerde başlayacağını ve fiyatların daha da düşeceğini, şu anda 8-9 liradan 1 liraya düşen salatalığın alıcısı olmadığını söyledi. Marketlerde 10 liraya satılan marulun halde 1 liraya satılamadığını söyleyen Mahsun Doğan, denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini, denetim olması durumunda vatandaşın daha ucuz sebze ve meyve alabileceğini, denetim yapılmazsa düşen fiyatların etiketlere yansımayacağını söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@