Seçim Bütçesi: Fatura Desteği, Öğrenci, Dar Gelirli, Yaşlı ve İşçilere Destek Ödemeleri Geliyor...

Erken seçim tartışmaları alevlenirken 2023 seçimleri için geri sayım hızlandı. Hükümet tarafından hazırlanan bütçe teklifi ile yeni destek ödemeleri geldi. Elektrik faturası yardımı ve yeni destekler!

Seçim Bütçesi: Fatura Desteği, Öğrenci, Dar Gelirli, Yaşlı ve İşçilere Destek Ödemeleri Geliyor...

2022 Bütçe görüşmeleri başlıyor. Ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile dar gelirli vatandaşlar büyük bir geçim sıkıntısına düşerken bütçeden ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek müjdesi çıktı. Erken seçim tartışmalarının altında Türkiye 2023 seçimlerine doğru hızla ilerlerken finans kulislerinde açıklanan yeni bütçe teklifi hükümetin seçim hazırlığı olarak yorumlandı.

Pandeminin yarattığı yüksek enflasyon vatandaşın cebindeki parayı her geçen gün biraz daha eritirken dolar kurunda yaşanan yükselişte vatandaşı olumsuz etkiledi. Yaşanan olumsuzluklar üzerine 2022 bütçesi dağılımı içerisinde destek ödemeleri öne çıktı. Vatandaş Odaklı Sosyal Hizmet bütçesi olarak tanımlanan yeni bütçede geliri düşük olan asgari ücretli işçi, çalışan, emekli, yaşlı, kamu işçisi ve öğrenciler için pek çok destek ödemesi yapılacağı belirtildi.

ÖĞRENCİLERE KREDİ, ÖZEL OKUL DESTEĞİ, BURS, HARÇ ÖDEMESİ VE PANSİYON DESTEĞİ VERİLECEK!

2021 senesine damga vuran kiralık ev fiyatları ve yurt krizi nedeni ile pek çok öğrenci mağduriyet yaşarken 2022 bütçesinde öğrenciler için özel bir çalışma da yapıldı. Sabah Gazetesi yazarı Hazal Ateş tarafından yapılan habere göre öğrenci destekleri 2022 bütçe teklifi içerisinde yer aldı. Öğrencilere bu kapsamda kredi, burs, pansiyon, özel okul desteği, harç ödemesi adı altında farklı kalemlerde destekler verilecek.

65 yaş üstü bakıma muhtaç olan kişiler için bütçede 13.2 milyar liralık kaynak ayrılırken ödeme zorluğu yaşayan vatandaşların sağlık faturalarının ödenmesi için de 23.4 milyar liralık kaynak kullanılacak.

devlet desteği

Engelli vatandaşların evde bakım maaşı parası olarak 15.6 milyar lira destek sağlanacak. Yine engelli taşıma giderleri için devlet 1.3 milyar lira katkı sağlayacak. Son dönemde yükselen elektrik fiyatları sonrasında daha da önem kazanan yoksul ailelere elektrik tüketim desteği adı altında ödenen fatura desteği için 2.4 milyar liralık ödeme yapılacak.

Ekonomik sorunlar yaşayan ailelerin çocuklarını yanlarında yetiştirebilmeleri için devlet desteği kapsamında çocuk yardımı olarak 2,5 milyarlık sosya ödeme yapılırken 2022 bütçe görüşmeleri mecliste Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan sunumun ardından başlayacak.

2022 BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK, YENİ BÜTÇE TEKLİFİ NE ZAMAN SUNULACAK?

Yeni bütçe görüşmeleri yarın itibari ile başlarken Plan ve Bütçe Komisyonu önünde yarın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından bütçe sunumu gerçekleştirilecek. 1 haftalık aranın ardından 26 Ekim tarihi itibari ile bütçe geneli üzerinde görüşmeler başlayacak.

SONRAKİ HABER