Seçim Sonrası Kanal İstanbul Projesi İptal Olur Mu?

Türkiye'nin şimdiye kadar üretilen en önemli mega projesi olarak lanse edilen Kanal İstanbul projesi için belirsizlik devam ediyor. Peki, kanal İstanbul iptal olur mu?

Seçim Sonrası Kanal İstanbul Projesi İptal Olur Mu?

Türkiye'nin şimdiye kadar üretilen en önemli mega projesi olarak lanse edilen Kanal İstanbul projesi için belirsizlik devam ediyor. Peki, kanal İstanbul iptal olur mu?

Kanal İstanbul Projesi Nedir?Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridroru arasında yapılacak olan su yolu projesidir. Bu proje ile İstanbul Boğazına alternatif olacak yeni bir kanal açılacak, bu sayede hem boğazda her geçen gün artan gemi trafiği azaltılacak hem de Türkiye'nin stratejik açıdan elinin güçlendirilmesi sağlanacak. Kanal İstanbul güzergahı 45 kilometre olarak belirlenirken proje için ÇED çalışmaları devam etmektedir.AK Parti Seçim Sonrasında İhaleye Çıkacaklarını DuyurduKanal İstanbul projesinin İstanbul için bir ihtiyaç olduğunu iddia eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geride bıraktığımız günlerde yalıya çarpan tankeri ve boğaz kazasını hatırlatarak "Bu her an olabilir. Bu tür gemiler yalılara çarptı. Bu zevk için yapılan bir şey değil. Kanal İstanbul, stratejik bir projedir. Bunu yaptığımız anda İstanbul'umuza ayrı bir güzelliği katarken stratejik bir damgayı da vuracağız." diyerek projeyi seçim sonrasında hayata geçireceklerini söyledi.Kanal İstanbul projesinin etrafından en fazla 5 katlı binalardan oluşan yeni bir konut projesi de yapılacağını belirten Erdoğan bu sayede bölgenin kaliteli bir yaşam alanına kavuşturulacağını sözlerine ekledi. Erdoğan bu projenin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemden beridir hayali olduğunu söyleyerek Kanal İstanbul projesi ihalesi için yıl sonuna kadar yapılacağı sözünü verdi.CHP Kanal İstanbul'a Karşı!Muharrem İnce Kanal İstanbul Projesi hakkında kendisine yöneltilen sorular karşısında kesinlikle bu projeye onay vermeyeceğini belirtti. Projenin büyük bir çevre kıyımı olacağını iddia eden Muharrem İnce kesinlikle CHP olarak Kanal İstanbul projesine karşı olduklarını söyledi.Projenin kaderini sandıktan çıkacak halkın iradesi belirleyecek gibi görünüyor.Emlak365.com