Seçim Sonrasında Kanal İstanbul Projesi İhalesi Yapılacak Mı?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük projesi olan Kanal İstanbul projesi büyük bir ilgi ile yakından takip ediliyor. Peki, Kanal İstanbul ihalesi ne zaman yapılacak?

EMLAK HABERLERİ 28.05.2019 - 17:30 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük projesi olan Kanal İstanbul projesi büyük bir ilgi ile yakından takip ediliyor. Peki, Kanal İstanbul ihalesi ne zaman yapılacak?

 Sürekli olarak ihale tarihi ötelenen Kanal İstanbul projesi için meraklı bekleyiş sürüyor. Özellikle de Kanal İstanbul hattı içerisinde arsası, tarlası, evi ya da işyeri olan kişiler projeyi daha yakından takip ediyor. Kanal İstanbul'da Son Dakika Kanal İstanbul projesi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Mayıs 2019 tarihinde yapmış olduğu açıklamasında "Kanal İstanbul, aynı kararlılıkla devam ediyor. Bazı ülkelerin ve firmaların şu anda ona da talepleri var.Bu taleplerle birlikte Kanal İstanbul'u devreye sokacağız. Onda da geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil. Çünkü Kanal İstanbul'u o kadar önemsiyoruz ki dünyanın en saygın projelerinden biri olarak görüyoruz" diyerek projenin kesinlikle iptal edilmeyeceğini söyledi. Kanal İstanbul Maliyeti Nasıl Karşılanacak?Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında "Bazı ülkelerin ve firmaların şu anda ona da talepleri var. Bu taleplerle birlikte Kanal İstanbul'u devreye sokacağız. Onda da geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil. Çünkü Kanal İstanbul'u o kadar önemsiyoruz ki dünyanın en saygın projelerinden biri olarak görüyoruz. Orada da çift şehir planlıyoruz.Çift şehirden kastım, Karadeniz'le Marmara'yı ayıracağı için orada her iki tarafta muhteşem şehirler oluşturacağız. Bunlara sıfırdan başlanacağı için proje de ihtişamıyla bir farklılık ortaya koyacak. Bu farklılığıyla beraber Kanal İstanbul kendinden bahsettirecek.Süveyş Kanalı'nı, Panama Kanalı'nı dünyada herkes bilir. Şimdi İstanbul, İstanbul Boğazı'yla bir de Kanal İstanbul'uyla Çanakkale Boğazı'yla olduğu gibi dünyada farklı bir yere oturmuş olacak. Onunla ilgili bazı görüşmeler şu anda yapılıyor, dünyadan bazı firmaların katılma talepleri var" diyerek yabancı firmaların taleplerinin olduğunu dile getirdi. Kanal İstanbul Ne Zaman Yapılacak?Çevre ve Şehircilik  Bakanı Murat Kurum Kasım ayında Kanal İstanbul projesine ilk kazmanın 2018 yılının Kasım ayınad vurulacağını söylemişti. Ancak aradan geçen uzun süreye rağmen halen projenin ihale tarihi açıklanmadı. İstanbul seçimlerinin ardından projenin ihale tarinin belirlenerek ilan edileceği iddia ediliyor. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@