Seçimde Oy Kullanmamanın / Vermemenin Cezası Var Mı?

2019 yerel seçimleri için geri sayım hızla devam ederken seçimde oy kullanmamanın cezası da pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Oy vermemenin cezası 2019?

GÜNDEM 28.03.2019 - 10:36 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

2019 yerel seçimleri için geri sayım hızla devam ederken seçimde oy kullanmamanın cezası da pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Oy vermemenin cezası 2019?

Belediye Başkanlarının seçileceği 31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kala sandık başına gitmeyecek olan seçmenler ise oy kullanmamanın para cezası olup olmadığını araştırmaya başladı. Kimler Oy Kullanabilir, Kimler Oy Kullanamaz?Türk vatandaşı kimliği bulunan ve 18 yaşının dolduran kişiler oy kullanma hakkına sahiptir. Kimler Oy Kullanamaz 20191. İzinli olsalar dahi silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları 2. Askeri öğrenciler,3. Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar ne yazık ki oy kullanamaz. Oy Vermemenin Cezası 2019 (Oy Kullanmama Para Cezası)31 Mart yerel seçimleri öncesinde kararsız seçmen sayısı dikkat çekerken pek çok seçmende partisine küstüğü ya da kızgın olduğu için oy vermeyeceğini beyan ediyor. Peki, 2019 seçimlerinde oy vermemenin cezası nedir?Seçim öncesi "oy vermek zorunlu mu?" soruları sıkça sorulmakla beraber evet oy vermek zorunludur. YSK'nın görevlerinden biri de seçimlerde oy kullanmayan kişileri tespit ederek daha sonra bu kişilere ceza uygulamaktır. Seçimlerde oy kullanmamanın cezası 2019 yılında yine YSK tarafından belirlenecek olup bu tutar her seçim sonrası ilan edilmektedir. 2015 yılında yapılan seçimlerde uygulanan para cezası ise 22 lira olarak açıklanmıştı. Ancak şimdiye kadar hem bu kişilerin tespit edilmesi, hem de adreslerine tebligat yapılması ve bu cezaların tahsil edilmesi için harcanacak olan tutarın alınacak olan tutardan fazla olması nedeni ile şimdiye kadar YSK oy vermeme para cezası tahsilatında bulunmadı. Oy Kullanmamanın Para Cezası Nereye Ödenir?Oy vermeme para cezası YSK tarafından seçmen adreslerine tebli edilmekte olup ardından Maliye Bakanlığı ve PTT gişeleri üzerinden tahsil edilmektedir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@