Seçimden Sonra Pazartesi Dolar Ne Olur, Dolar Almalı Mı?

Dolar yatırımı yapmak isteyen kişiler için kritik süreç başladı. Herkes seçimden sonra doların durumu hakkında tahminlere odaklanmış durumda. Peki, seçimden sonar pazartesi dolar ne olur, dolar almalı mı?

EKONOMİ 22.06.2018 - 09:44 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

Dolar yatırımı yapmak isteyen kişiler için kritik süreç başladı. Herkes seçimden sonra doların durumu hakkında tahminlere odaklanmış durumda. Peki, seçimden sonar pazartesi dolar ne olur, dolar almalı mı?

Seçimden Sonra Dolar Ne Olur 2018Ekonomistler bu konu hakkında oldukça net cevap veriyorlar. Seçimin birinci turda sonuçlanması yani Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk başkanının birinci turda seçilmesi durumunda dolar kuru piyasalara gelen güven sayesinde gerileyerek düşüşe geçecektir. Ancak yapılan anketlerin büyük bir bölümünde seçimin ikinci tura kalacağı gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. Seçimin ikinci tura kalması duruma kalması halinde ise Pazartesi dolar kuru ortaya çıkan belirsizlik ve küresel piyasalardan aldığı güçle sert bir çıkış yaşayabilir. Yani Pazartesi dolar kurunun geleceğini tamamen seçimlerin sonuçları belirleyecek gibi görünüyor. Sandıktan istikarın çıkması durumunda dolar kurunun 3,90 lira sınırına kadar düşebileceği belirtilirken beklenen istikrarın çıkmaması durumunda ise 6 liraya kadar çıkabileceği öngörülüyor. Dolar Seçimden Sonra Düşecek Mi, Yükselecek Mi?Doların seçim sonrası kaderini sandıktan çıkacak halkın iradesi belirleyecek. Seçimden istikrarın ilk turda çıkması durumunda yani birinci turda kazananın belli olması halinde dolar kuru hızlı bir şekilde gerileyecek. Seçimi kim kazanırsa kazansın kazanının ilk turda belirlenmesi önemli olacak. Seçimin ikinci tura kalması ise piyasalarda istikrarsızlık olarak yorumlanması nedeni ile dolar kuru yükselicek. Hatta bazı ekonomistler yaşanan belirsizliğin bir kaosa dönmesi durumunda dolar kurunun 7 lira bandına çıkması tahmininde bile bulunuyorlar. Sert hareketlerin Maliye Bakanlığı tarafından düzeltme müdahaleleri ile kontrol altına alınması oldukça zor görünüyor. Zaten FED Başkanı tarafından yapılan faiz açıklaması ile güç kazanan dolar kurunun küresel ivmesinin siyasi kriz yaşayan Türk Lirası'nı ezip geçeceği belirtiliyor. Dolar Güne Nasıl Başladı?Seçimden önceki son iş gününe dolar kuru 4.75 lira seviyesinde başlamıştı. Dolar kuru günün ilk saatlerinde seçim öncesi kararsız kalan dolar yatırımcılarının satış baskısına boyun eğmesi ile beraber gelen kar satışları ile bir miktar geriledi. Dolar kuru saat 10:00 itibari ile 4.7340 alış ve 4,7360 lira satış seviyesinden işlem görmeyi sürdürüyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@