Seçmen Kaydı Sorgulama 23 Haziran 2019! E Devlet ve YSK Üzerinden Nasıl Yapılır?

23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul'da seçimler tekrarlanıyor. Peki, seçmen kaydı sorgulama YSK ve e Devlet üzerinden nasıl yapılır?

GÜNDEM 14.05.2019 - 11:44 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul'da seçimler tekrarlanıyor. Peki, seçmen kaydı sorgulama YSK ve e Devlet üzerinden nasıl yapılır?

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti ve MHP tarafından yapılan başvuruyu kabul ederek İstanbul seçiminin iptal edilmesine karar vererek seçim yenileme kararı aldığını duyurmuştu. İstanbul'da Yeni Seçim Ne Zaman Yapılacak?YSK tarafından açıklanan karara göre İstanbul seçimleri 23 Haziran 2019 Pazar günü yeniden yapılacak. İstanbullular Pazar günü bir kere daha sandık başına gidecek ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görmek istedikleri kişiye karar vererek oy atacaklar. 31 Mart Tarihindeki Seçmen Listeleri Geçerli SayılacakSeçimler için bir kere daha geri sayım başlarken vatandaşta seçmen kaydı için bir değişiklik olup olmayacağını ya da bir işlem yapmaların gerek olup olmadığını araştırmaya başladı. Konu hakkında açıklama yapan CHP YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu e devlet üzerinden seçmen kaydı sorgulama işlemi yapılabileceğini, e devlet seçmen kaydı sorgulama işlemi ile isim kaydı çıkmasa dahi vatandaşların bir işlem yapmasına gerek olmadığını, tüm işlemlerin siyasi partiler tarafından yapılacağını duyurdu. Kimler 23 Haziran 2019 Tarihinde İstanbul'da Oy Kullanamayacak Vatandaşlara sakin olmaları çağrısında bulunan Yakupoğlu “İstanbul’da 23 Haziran seçimleri için 31 Mart’taki seçmen listesi geçerli olacak. Bu nedenle seçmen listeleri askıya çıkmayacak. 31 Mart'ta İstanbul'da oy kullanan vatandaş ikametgâhını İstanbul'dan alsa bile 23 Haziran'da oy kullanılabilecek. Buna karşılık, 31 Mart ile 23 Haziran tarihleri arasında 18 yaşını dolduran, askerliğini bitirip gelenler de, 31 Mart’ta listede olmadıkları için oy kullanamayacaklar” diyerek kimlerin oy kullanamayacağı konusunda da bilgi verdi. Herkes Bir Önceki Oy Kullandığı Yerde Yeniden Oyunu Kullanacak Yenileme seçimi olması nedeni ile 23 Haziran seçimleri için YSK'nın seçmen listelerini siyasi partilere teslim edeceğini duyuran Yakupoğlu seçmen listelerinde yer alan herkesin siyasi partiler tarafından tek tek kontrol edileceğini söyleyerek “vatandaşın bir şey yapmasına gerek yok. İstanbullu seçmen, 23 Haziran’da da 31 Mart’ta oy kullandığı yerde, aynı numaralı sandıkta yeniden oy kullanacak” dedi.YSK ve E Devlet Üzerinden Seçmen Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?Seçmen kaydı sorgulama işlemi için YSK internet sitesi üzerinden ya da E devlet üzerinden "seçmen kaydı sorgulama" butonunu tıklayarak kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il ve aile sıra numarası gibi bilgileri girerek sorgulama yapabilirsiniz. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@