Sedat Peker'in Kutlu Adalı'nın Cinayetinde İsmini Geçirdiği Korkut Eken Açıklama Yaptı! Kutlu Adalı Kimdir, Neden Öldürüldü?

Sedat Peker'in açıklamaları ile gündeme gelen Kutlu Adalı cinayetinde suçlanan Korkut Eken'den konuya dair değerlendirmeler geldi. Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker ile Kıbrıs'a gittiğini doğrulayan emekli Yarbay Korkut Eken, Kutlu Adalı cinayeti ile alakası olmadığını söyledi. Kutlu Adalı kimdir?

Sedat Peker'in Kutlu Adalı'nın Cinayetinde İsmini Geçirdiği Korkut Eken Açıklama Yaptı! Kutlu Adalı Kimdir, Neden Öldürüldü?

Türkiye'de Sedat Peker'in iddiaları tartışılmaya devam ediliyor. Sedat Peker geçtiğimiz pazar günü yayınladığı videoda kardeşi Atilla Peker ile Korkut Eken'in Kıbrıs'a Kutlu Adalı'yı öldürmeye gittiklerini, fırsatını bulamadıkları için de öldürmeden geri döndüklerini söylemişti. Ayrıca Sedat Peker'in iddiasına göre kardeşini olaya kendisinin dahil ettiğini ve mehmet Ağar ile Korkut Eken'in kendisinden böyle bir talepte bulunduklarını iddia etmişti.

O GAZETECİYİ TANIMIYORUM

Yaşanan bu tartışmalar üzerine emekli Yarbay Korkut Eken bir açıklama yaparak, “Ben o gazeteciyi tanıyorsam, kim olduğunu biliyorsam şerefsizim. Öldürülmesiyle de benim uzaktan yakından herhangi bir hareketim yok. Atilla Peker ile Kıbrıs'a gittiğim doğrudur. Ancak gitme nedenim PKK'nın oradaki faaliyetlerini incelemekti.” dedi.

Olayın ayrıntılarını anlatan Korkut Eken, “Dönemin Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı o sırada Emniyet Genel Müdürü olan Mehmet Ağar'ı arayarak Kıbrıs'ta PKK faaliyetleri olduğunu söylemiş. Bu konuda kendisi bir yardım talebinde bulunmuş. Ben de o sırada Emniyet'te özel harekat polislerini eğitmekle görevliydim. Mehmet Ağar da beni bu Kıbrıs meselesinde görevlendirdi.

ATİLLA PEKER'İ BEN ÇAĞIRDIM

Kıbrıs'a giderken her ihtimale karşı Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker'i ben çağırdım. 3-5 gün PKK'nın Kıbrıs'taki faliyetlerini inceledik. O inceleme sırasında PKK'nın yaralı teröristleri Kıbrıs'a götürdüklerini tespit ettik. Rum kesiminde tedavi edilen teröristler Yunanistan'daki Lavrian kampına götürülüyordular. Bunları ben raporladım.” ifadelerini kullandı.

Sedat Peker hakkında da konuşan Korkut Eken, “Kutlu Adalı olayından bir haberim yok ama Atilla Peker gidip suç duyurusunda bulunmuş. Ben Sedat Peker'e ne yapmışsam bana büyük bir düşmanlığı oluşmuş. Atilla Peker'in buna alet olmaması lazım. Kutlu Adalı için gazeteci diyorlar ben bilmiyorum. Hatta olay araştırılsın diyerek bir suç duyurusunda da ben bulunacağım. Siyasiler birbirlerine sahip çıkıyorlar. Bizleri kim kollayacak? Bize sahip çıkan yok. Ben doğruyu her zaman söylerim. Susurluk olayında yalan söyleyemediğim için 6 yıl hapis cezası alıp 2,5 yıl hapis yattım.” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Sğleyman Soylu'yu da eleştiren Korkut Eken, “Süleyman Soylu beni hiç tanımaz ama çıkıp 'Korkut Eken'i sevmem, karanlık bir tiptir.' diyor. Şimdi beni yolda polis çevirse bana nasıl davranacaklar. Karanlık tip olduğumu İçişleri Bakanı Söylemiş. Süleyman Soylu hiç Polis Özel Harekat Timlerinin kuruluşuna bakmış mı? Kimler orada ne emekler vermiş biliyor mu? Ben oranın temelini 1980 yılında attım. Süleyman Soylu o zaman kaç yaşındaydı?” dedi.

KUTLU ADALI KİMDİR?

1935 yılında Lefkoşa'da doğmuştur. Ardından aile ile Antalya'ya göç etmiş ve 1954 yılında yeniden Kıbrıs'a dönmüştür. Kıbrısta çeşitli gazetelerde çalışmıştır. 1961 ile 1972 yılları arasında Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın özel sekreterliğini yapmıştır. Çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1979 yılında KKTC Turizm Bürosu danışmanlığından emekli olmuştur. Kıbrıs sorununda tek devletli çözüm taraftarı olan Kutlu Adalı dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile fikir ayrılığına düşmüştür. Ayrıca Kutlu Adalı Türkiye'nin Kıbrıs'ın iç işlerine karışmasından rahatsızlık duymaktaydı. 6 Temmuz 1996'da öldürüldü. Cinayetin kim tarafından işlendiği ise bulunamadı.