Şehir Hastaneleri Artık Sağlık Bakanlığı Bütçesi İle Yapılacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şehir hastaneleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bundan sonra Şehir Hastanesi için KÖİ modeli kullanılmayacağını ve şehir hastanesi kira bedelleri için iddia edilen rakamların doğru olmadığını söyledi.

EMLAK HABERLERİ 15.11.2019 - 12:54 15.07.2021 - 00:12 SERHATMEDYA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şehir hastaneleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bundan sonra Şehir Hastanesi için KÖİ modeli kullanılmayacağını ve şehir hastanesi kira bedelleri için iddia edilen rakamların doğru olmadığını söyledi.

Sürekli olarak maliyetleri nedeni ile eleştirilen ve merkeze olan uzaklıkları nedeni ile eleştiri konusu olan şehir hastaneleri hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni açıklamalarda bulundu. Şehir Hastanesi İçin Hasta Garantisi Veriliyor Mu?En çok merak edilen soruların başında yer alan hasta garantisi hakkında da açıklama yapan Bakan Koca böyle bir garantinin olmadığını, sadece hizmetlerle ile ilgili garanti verildiğini bunun da 5 yıl ile sınırlı olduğunu söyledi. Bakan Koca açıklamasında artık yeni hastaneleri kendilerinin yapacağını belirterek “Artık bu hastaneleri kendi bütçemizle yapabilecek tecrübeye sahip olduk. Bunları kendi imkânlarımızla yapmayı planlıyoruz. Ama bu ileride yine kamu-özel ortaklığı modeliyle yapmayacağız anlamına gelmiyor.Ordu, Sakarya ve Sancaktepe ile birlikte 10 hastaneyi kendi imkânlarımızla yapacağız. Zaten Erzurum ve Balıkesir hastanelerini kendi bütçemizden yaptık. Bütçenizle bunu yapabilmeniz mümkünse niye bir başka finans modelini uygulamaya koyasınız. Bütçemiz bunu yapmaya imkân veriyor.Ne poliklinik, ne ameliyat ne de yatak doluluğunda hasta garantisi söz konusu değil. Garanti denen hizmetlerle ilgili, o da 5 yıllık. 5 yılın sonunda da o hizmetler için yeni ihaleye çıkıp, en uygun fiyatı verene vereceğiz" dedi. Şehir Hastanesi Kira Bedelleri Doğru Değil! Büyük tartışmalara neden olan şehir hastanesi kira bedelleri hakkında da açıklama yapan Bakan Koca “Bu hastanelerle ilgili kira bedeli ile hizmetler toplanarak birçok rakamlar veriliyor. Bunlar doğru değil.Bu yıl bütçeye kira ve hizmet gideri için konan para 5.2 milyar lira. Bu 4.6-4.7 milyar lira olarak gerçekleşecek. Bunun 2.8 milyar lirası kullanım bedeli. 2020’de bu rakam 10.2 milyar lira ama daha aşağı olacaktır. Bu rakamın içinde açılmış 10 hastanenin yanı sıra önümüzdeki yıl açılacak 4 hastane dahil. Toplam 18 hastane olduğunda kira bedeli 6-7 milyar lira olacaktır" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@