Şehircilik Bakanı Kurum: Yangında Küle Dönen Evlerin İnşaatları 1 Ay İçinde Başlayacak!

Orman yangınları ne yazık ki pek çok bölgede devam ederken yangında evi hasar gören kişiler için yeni konut inşaatları 1 ay içinde başlıyor!

Şehircilik Bakanı Kurum: Yangında Küle Dönen Evlerin İnşaatları 1 Ay İçinde Başlayacak!

Türkiye orman yangınları ile mücadele etmeye devam ederken bir yandan da yangın bölgesinde küle dönen vatandaşların yaraları sarılmaya çalışıyor. Bu kapsamda yangında evleri hasar alan kişilere yönelik olarak TOKİ tarafından köy evleri inşa edileceği duyurlumuştu.

Konu hakkında son açıklama ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapıldı. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında yanan evlerin yerine yapılacak olan yeni evlerin inşaatlarına 1 ay içerisinde başlanacağını duyurdu.

YANAN EVLERİN YERLERİNE YENİLERİ NE ZAMAN İNŞA EDİLECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile 1 sene içerisinde teslim edileceği duyurulan ve TOKİ tarafından görsellerinin paylaşılmasına pek çok farklı tepkinin geldiği evler hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında yanan ormanların imara açılacağı iddialarını yalanlayarak yangından etkilenen 33 mahallede çalışmaların başladığını, 3 mahallede ise çalışmaların sürdüğünü belirterek tüm çalışmaları mümkün olan en kısa sürede tamamlayacaklarını söyledi.

Vatandaşların devlete güvendiklerini, kendilerinin de bu güven karşısında mahçup olmamak adına çalıştıklarını belirten Bakan Kurum her mahalleye ve köye giderek vatandaşları dinlediklerini söyledi. Bakan Kurum mağdur olan kişilere 50 bin liraya kadar eşya ve gereken yardımlarını yapılacağını belirterek evlerin inşaatlarına 1 ay içerisinde başlayacaklarını ve 1 sene içerisinde tamamlayarak teslim edeceklerini belirtti. Bakan Kurum en geç önümüzdeki yaz aylarına kadar evlerle beraber ahırların ve camilerin de inşaatlarını tamamlayarak teslim edileceğini duyurdu.

SONRAKİ HABER