Şehircilik Bakanlığı Resmi Gazete'de Yayımladı, 39 Kamu Müteahhidi İhale Yasaklı Listesine Girdi

Dinamik fiyat farkı kararnamesi ve koşulsuz tasfiye hakkı talepleri kabul edilmeyen kamu müteahhitleri zorlu bir süreçten geçerken ne yazık ki ihale yasağı kararları peş peşe gelmeye devam ediyor.

Emlak Haberleri 27.04.2022 - 08:35 27.04.2022 - 08:37 Gülcan Özer

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 27 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımladığı kararlar ile 39 kamu müteahhidini daha ihale yasaklı listesi içerisine dahil etti. Uzun süredir yükselen inşaat maliyet endeksi nedeniyle mağdur durumda olan kamu müteahhitleri hükümetten dinamik fiyat farkı kararnamesi ve koşulsuz tasfiye hakkı verilmesini talep ediyordu. 

Gelen yoğun talepler üzerine çıkartılan 2 fiyat farkı kararnamesi de müteahhitlerin beklentisi ve taleplerini karşılamaktan son derece uzak kalırken koşulsuz tasfiye hakkı ise devlete yüksek miktarda ilave yük getireceği gerekçesi ile karşılanmamıştı. Müteahhitler "batıyoruz" çığlığı ile sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışırken 27 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete ile çok sayıda müteahhit hakkında ihale yasağı kararı çıktı. 

İHALE YASAKLISI LİSTESİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI! 

27 Nisan tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan kararlar kapsamında 39 müteahhide ihale yasağı getirildiği açıklandı. Verilen kararlar kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü 25 müteahhit hakkında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü ise 14 müteahhit hakkında ihale yasağı kararı aldı. 

ihale yasğı kararı

İhale yasaklı listesi tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ... 

Kamu müteahhitleri uzun süredir fiyat farkı kararnamesi çıkartılmasını talep ediyor, demir, çimento ve hazır beton fiyatları başta olmak üzere inşaat malzemelerine gelen rekor zamlar nedeni ile işlerini tamamlayamaz hale geldiklerini dile getiriyordu. Yine alt yükleniciler için yeni yasa düzenlemesi yapılarak teminatların yanmaması talep ediliyordu. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@