Şehirlerarası Otobüs Biletlerinde Anlık Fiyat Değişimleri! Bir Dakikada 60 TL Pahalandı, Şikayet Yağdı

Akaryakıt zamları ile birlikte şehirlerarası otobüs biletlerinde fahiş fiyatlar görülüyor. Bilet fiyatları artık belirlin periyodlar halinde değil anlık olarak değişkenlik gösteriyor.

Finans 12.04.2022 - 15:04 12.04.2022 - 15:04 Büşra Uluşen

Savaşın başlamasıyla brent petrolde ibre yukarıya doğru çıkmış ve buna bağlı olarak akaryakıt fiyatlarına peş peşe zamlar gelmişti. Bu zamların ardından günlük milyonlarca yolcu taşınan şehirlerarası otobüs biletlerinin de fiyatları artmıştı. 

Geçtiğimiz günlerde en uygun fiyatlı yolcu bileti fiyatının yaklaşık 300 lira olduğunu haberimizde paylaşmıştık. Ancak online bilet satış firmalarına yapılan şikayetler neticesinde yolcu bileti ücretlerinin zamma bağlı olarak değil anlık değişimlerle vatandaşa yansıtıldığı bilgisine ulaşıldı. 

OTOBÜS BİLETİ FİYATLARINA ŞİKAYET YAĞDI, GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Bir şikayet sitesi platformu, seyahat bileti satışlarıyla ilgili verileri açıkladı. Söz konusu verilere göre, bilet satış platformlarıyla ilgili şikayetlerin yüzde 265 oranında arttığı ortaya çıktı. Tüketicilerin en fazla şikayetçi olduğu konu ise online yöntemle parası ödenen biletlerin geri alınamaması oldu. Bir kişinin şikayeti ise bilet fiyatlarının ne denli yükseldiğinin kanıtı olarak öne çıktı. 

Bir kişi, online bilet satış uygulaması üzerinden bilet almak istediği esnada tam koltuk numarası seçerken bir dakika içerisinde bilet fiyatının 60 TL birden arttığını gördü. Gün işaretlemesi yaptıkça fiyatların arttığını ifade eden kişi bilet firmasını şikayet etti. 

Öte yandan şehirlerarası  yolcu bileti ücretlerinde son aylarda fahiş fiyatlar kendini gösteriyor. Otobüs bileti ücretleri uçak bileti ücretleri ile yarış haline girince, vatandaşlar daha hızlı ve daha uygun olan havayolunu tercih ediyor. Öyle ki İstanbul'dan Ankara'ya gitmek için vatandaşın cebinden en az 300 - 350 lira otobüs bileti ücreti çıkması gerekiyor. Vatandaşlar yüksek bilet fiyatlarından şikâyetçi iken yaklaşan Ramazan bayramında memleketine ya da tatile gitmek isteyen kişiler otobüs bileti maliyetleri konusunda şimdiden kara kara düşünmeye başladı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@