Şeker, Fıtık, Troid, Göz Bozukluğu! Bu Listedeki Hastalıklar Yaş Dinlemeden Emekli Ediyor

SGK'nın malulen emeklilik hakkı kapsamında yer alan hastalıklar erken emeklilik sağlıyor. Peki hangi hastalıklar, hangi şartlarda ve kaç yaşında emekli eder? Haberimizde..

Finans 20.11.2021 - 09:07 20.11.2021 - 09:07 Mustafa KARAGÖZ

Sağlığı bozulan ve çalışma gücü kaybı yaşayanlar malulen emeklilik kapsamında emekli olabilir ve genç yaşta emekli maaşı alabilirler. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) mevzuatlarında yer alan sağlık sorunlarının oluşması ve prim ile hizmet yılı şartlarının sağlanması ile malulen emeklilik hakkı çalışanlara verilir. 

MALULEN EMEKLİLİ OLMAK İÇİN EN KRİTİK DETAY

Malulen emekli olmak isteyenler için en kritik detay hastalığın başlangıç aşaması. SGK malulen emekli olmak için başvuruda bulunan vatandaşların sağlık sorunlarının işe başladıktan sonra yani ilk SGK primi ödemesi yapıldıktan sonra ortaya çıkması durumunda başvurularını kabul ediyor. İşe başlamadan önce oluşan sağlık sorunları malulen emeklilik kapsamında yer almıyor. 

MALULEN EMEKLİ EDEN HASTALIKLAR

Malulen emekli eden hastalıklar listesinde çok sayıda sağlık sorunu bulunuyor. Ancak malulen emeklilik hakkında çalışanların hastalıkların ismi değil, çalışma gücüne kaybına bakılıyor. Kısaca vatandaşların yaşadıkları sağlık sorunu ne olursa olsun yüzde 60 oranında çalışma kaybına neden olursa malulen emeklilik hakkı verilir. 

Kanser Hastalıkları

Baş ve boyunun yumuşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, meme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın barsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, testis, penis kanserleri.

1. Grup Diğer Hastalıklar

Epilepsi Demans, Beyin tümörleri, Parkinson sendromu, Serebral pals,i Multiple Skleroz (MS), Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı), Şizofreni Bipolar bozukluk.

Göz Hastalıkları

Görme azlığı, Retina kanamaları

2. Grup Diğer Hastalıklar

Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı, Anemi Kol, bacak gibi organ kaybı, Behçet hastalığı Gastrointestinal kanamalar, Karaciğer sirozu, Kalp kapak hastalıkları, Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları Solunum sistemi hastalıkları.

Organ Yetmezliği

Kalp nakli, Böbrek nakli, Akciğer nakli, Karaciğer nakli, Kalp yetmezliği, Kol, bacak gibi organ kaybı

3. Grup Diğer Hastalıklar

Tüberküloz, AIDS

PRİM GÜN VE HİZMET YILI ŞARTI

Çalışanın yaşadığı sağlık sorunu yüde 60 oranında iş gücü kaybına neden oluyorsa bu durumda malulen emeklilik başvurusu yapılır. Başvuruların onayı için ise çalışanların en az 10 yıllık sigortalarının olması ve en az 1800 prim gün ödeme yapmış olmaları gerek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@