Şekerde Sabit Fiyat Dönemi! Marketler 'Raf Fiyat Garantili' Satacak

Türkiye'de şeker üretiminde büyük bir payı olan Türkşeker, sanayilere şeker satışını durdurdu. Marketler, Türkşeker'de aldıkları şekeri sabit fiyatla satacak.

Gündem 04.01.2022 - 09:17 04.01.2022 - 09:18 Büşra Uluşen

Türkiye'de son dönemde dolar kurunun artmasıyla market fiyatları da yükseldi. Özellikle şeker fiyatında yaşanan yükseliş, vatandaşları stok yapmaya itti. Vatandaşların tüketicilere ve sanayicilere uygun fiyatla ulaştırılmasının sağlanması adına farklı yöntemler deneniyor.

Bu kapsamda yaklaşık 3 aydır perakende satış oktalarına 'Raf Fiyat Garantili' (RFG) sistemiyle ürün temin eden Türkşeker firması, 29 Aralık tarihinden itibaren sanayiciye şeker satışını durdurma kararı aldı. Firma, sahip olduğu 1 fabrika ve stoğundaki tüm şekeri Türkşeker Tarım A.Ş'ye satacak. 

Raf Fiyat Garantili Etiketiyle Satışa Çıkacak

Türkşeker, 3 Ocak 2022 itibariyla şeker satışını yalnızca Türkşeker Tarım A.Ş'ye yapacağını açıkladı. Fabrikalar, yalnızca daimi müşterilerine küçük yerel esnafa 15 günde bir 10 çuval şeker satabilecek. Bir süredir sürdürülen RFG sisteminde de yeni siparişler alınmayacak ve mevcut siparişler Tarım A.Ş'ye yönlendirilecek. 

Önceki hafta 30 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile 1701 Gümrük Tarife Pozisyonlu şeker, ihracatı kayda bağlı ürünler listesine dahil oldu. Buna göre şekerin ihracatı zorlaştı. 

şeker

Şeker Pancarı Üretiminde Gerileme

Türkşeker'in özelleştirme sürecinin tamamlanmasıyla bünyesinde yalnızca 15 şeker fabrikası kaldı. Markanın özelleştirme öncesi pancar kökenli şeker üretimindeki payı yüzde 65 olurken, bu sayı bugün yüzde 35'e düştü. Türkiye'deki son iki yıllık süreçte 1 milyon 150 bin tonluk toplam şeker üretiminin 400 bin tonu Türkşeker tarafından gerçekleştirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@