Sektör İçinden Açıklama Geldi! Kasım'da Hem Konut Hemde İhtiyaç Kredisi Faizleri Düşecek

Konut kredisi ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarında kasım ayında indirim beklendiği açıklandı. İndirim beklentisi oluşmasında en önemli etmen 200 baz puanlık politika faiz indirimi gösterildi.

Finans 27.10.2021 - 14:46 27.10.2021 - 14:46 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası'nın beklentilerin üzerinde açıkladığı faiz indirimi kararı sonrası kredi faiz oranlarının ne zaman düşeceği merak edilir olmuştu. Kamu bankaları ilk adımı atmış olsalar da özel bankalardan hareketlenme olmamıştı. 

Konut kredisi ve tüketici kredileri için beklentilerin arttığı bu dönemde sektör içinden açıklama geldi. CEO'su Oray Durmazoğlu faiz indirimi beklentisine dair açıklamalarda bulundu. 

KASIM AYINDA KONUT KREDİSİ VE İHTİYAÇ KREDİSİNDE FAİZ İNDİRİMİ BEKLENİYOR

CEO'su Oray Durmazoğlu kredi faiz oranlarına dair değerlendirmesinde 200 bazlık indirime değinerek başladı. Söz konusu oranının beklenmedik olduğunu ifae eden Durmazoğlu önemli olan noktanın ekirdek enfasyonun bile altına inen mevcutta bir para politikası haftalık borçlanma faiz oranının yüzde 16'ya düşmesini gösterdi.

Bu kapsamda geçmiş aylarda alınan 100 baz puanlık indirimlerin ardından oluşmayan kredi faiz indirimlerinin son faiz indirimi ile görülmeye başlandığı ifade edildi. Kamu bankalarının konut kredileri için indirim kararını hatırlatan Durmazoğlu, konut kredisinde faizlerin yüzde 1.30 bandının altına indiğini söyledi. 

Özel Bankalardan da Göreceğiz

Özel bankaların da faiz indirimine gitmelerini beklediğini ifade eden Oray Durmazoğlu "Kamu bankaları piyasanın çoğunuda etkileyecek bir faiz indirimine gitti diyebiliriz. Benzerlerinide özel bankalardan yakın zamanda görmeye başlayacağız. Bundan önceki faiz düşüşlerinde hep şunu gördük, faiz düşerken konut fiyatları artıyor. Dolayısı ile bunlar negatif bir korelasyona sahipler. Şimdi bu noktadan bakacak olursak, faiz düştü diye sevinirken öbür tarafta almak istediğiniz konutun fiyatının artması söz konusu olabilir." ifadelerini kullandı. Durmazoğlu ev alma planı yapan vatandaşların maliyet hesaplarını çok iyi yapmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Durmazoğlu piyasalara dair değerlendirmelerinde ayrıca bankaların faiz indirimini çok kısa sürede içinde duyuracaklarını ifade etti. Bununla bvirlikte piyasalar için Kasım ayında e-Ticaret sitelerinde çok ciddi kampanyalar olacak diyen Durmazoğlu bu kampanyaların hem kredi kartı kullanımlarında hemde ihtiyaç kredisi kullanımlarında kampanyalara neden olacağını söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@