Sektörün Kurdundan Yeni Tahmin: Araç Fiyatları İçin Fren Patladı, Otomobil Uçar Gider!

Araç fiyatları büyük bir hızla yükselişini sürdürürken çip krizi, yükselen dolar kuru, sıfır araç tedarik sorunu gibi maddeler fiyatları yukarıya çekmeye devam ediyor. Araba fiyatları ne olur?

Finans 06.09.2021 - 09:40 06.09.2021 - 09:43 Gülcan Özer

Türkiye'de yükselen araç fiyatları kamuoyunun en çok konuşulan gündem maddeleri arasında ilk sıralardaki yerini korumaya devam ediyor. Araba sahibi olmak isteyen kişiler fiyatların düşeceği tarihi merakla beklemeye devam ederken konu hakkında yeni bir değerlendirmede Karar Gazetesi yazarı Ali Yıldırım tarafından yapıldı. 

Araba fiyatlarının gideceği yönü değerlendiren Yıldırım sektörün temsilcileri ile görüşürken yaşanan süreçte yüksek kur, çip krizi, sıfır araç tedarik sorunu gibi maddelerin otomobil uçar gider tablosu çizdiğini söyledi. Araba sahibi olmak isteyen pek çok kişi ise gerek yükselen fiyatları protesto etmek gerekse de araç fiyatlarına indirim yapılacağı düşüncesi ile beklemede kalmaya devam ediyor. 

ARAÇ TEDARİĞİNDE YAŞANAN SORUNLAR DOLAR KURUNDAKİ ANİ YÜKSELİŞLERİN FİYATA YANSIMASINA NEDEN OLUYOR! 

Türkiye'de iç pazarda araç fiyatlarının kur ve vergi dilimlerine bağlı olduğunu belirten Ali Yıldırım yüksek kurun etkisi ile araç fiyatlarının freni patlamış gibi yükseldiğini söyledi. Zaten kur etkisi ile yükselen araç fiyatlarının ÖTV ile buluşunca otomobil uçar gider tablosunun ortaya çıktığını belirten Yıldırım "Özellikle birçok marka kur farkını hemen yansıtmak zorunda kalıyor. Araç tedariğinde yaşanan sorunlarla birlikte fiyatlar zamana yayılamıyor. Gelen otomobil yeni fiyatıyla hemen satışa geçiyor" dedi. 

Düşen döviz kurları konusunda ise araba markalarının aynı aceleci tavrı sergilemediklerini belirten Yıldırım bunun nedenin ise dövizde sürekli yüksek kur beklentisinin hakim olması ve müşteri memnuniyeti ile talebin düşmemesine bağladı. 

araba fiyatları ne olur

OTOMOBİL FİYATLARINDAKİ SORUNUN KAYNAĞI GEÇMİŞTEN KAYNAKLANIYOR! 

Konu hakkında açıklamada bulunan Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer araç fiyatları için dolar kurunun gideceği noktanın belirleyici olacağını belirterek “Geçmişten kaynaklanan bir sorun var” dedi. 

Dolar kurunda yaşanan oynaklığı şu anda fiyatlara yansıtmanın pek mümkün olmadığını belirten Kılıçer “Şu anda 8.30’lar civarında oradaki oynaklığı fiyatlara yansıtmak aslında çok mümkün değil. En başta bunu yaparsak bir önceki yüksek kur seviyesinden araç alan müşteriyi küstürmüş olursunuz. Burada mümkün olduğunca sabit ama rekabetçi bir fiyatla çıkmamız gerektiğini düşünüyoruz. Baktığınızda Merkez Bankası’nın tahminleri bile yukarı yönlü" diyerek rekabetçi fiyat ile fiyat ve talep dengesini tutturmaya çalıştıklarını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@