Sektörün Uzman İsmi İkinci El Otomobillerin Fiyatının Düşeceği Tarihi Açıkladı!

İkinci el otomobil piyasası ile alakalı olarak önemli bir değerlendirme geldi. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ikinci el araçların fiyatlarının ne zaman düşeceğini açıkladı.

Finans 28.12.2021 - 00:04 28.12.2021 - 00:04 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de otomobil piyasalarında oldukça dalgalı fiyatlamalar vatandaşların başını döndürmeye devam ediyor. Sıfır kilometre araçlara döviz kurlarındaki yükselişlerin ardından zam üzerine zam yapılmış ve kur düşüşleri ile de indirimler uygulanmaya başlanmıştı.

İkinci el otomobil piyasasında ise yüksek fiyatlar vatandaşların en çok şikayet ettikleri konu olmaya devam ediyor. Peki ikinci el otomobil fiyatları düşecek mi? Konuya dair sektör içerisinde aktif olarak yer alan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin yalçın açıklama yaptı.

SIFIRININ İKİ KATINA SATILAN İKİNCİ EL ARAÇ VAR

İkinci el otomobil piyasasındaki fiyat yüksekliğinin  döviz kurlarındaki çakılma ile bozulduğunu söyleyen Hüsamettin Yalçın, "İkinci el otomobil piyasasında yüksek fiyat trendi döviz kurlarındaki düşüşle aslında sona erdi. Ancak araç sahipleri bu fiyatları kabullenmediler ve fiyatlara da yansıtmadılar. Bundan dolayı da ikinci el otomobiller satılamaz hale geldi ve piyasa kilitlendi. Bazı modellerde sıfır kilometre araçların fiyatları ikinci el araçların fiyatlarından daha düşük hale geldi. Bu tamamen bireysel satıcıların yüksek fiyatlama arzularından kaynaklanıyor. Hatta sıfırına göre iki katı fiyatına satılmak istenen ikinci el otomobiller bulunuyor." dedi. 

İKİNCİ EL OTOMOBİLLERİN FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

İkinci el araçların fiyatlarının ne zaman düşebileceğine dair de değerlendirme yapan Hüsamettin Yalçın, "İkinci el otomobil fiyatlarında bir düşüş yaşanabilir ama bunun için bazı şartların oluşması gerekiyor. Öncelikle sıfır kilometre otomobillerin fiyatları doğrultusunda fiyat düşüşleri olacak. Bu fiyat düşüşü de bir anda değil bir süreç içerisinde gerçekleşecek. Bunun için de kurun sabit kalması, ÖTV'nin artmaması, sıfır araçlara indirimlerin devam etmesi gibi şartlar oluşmalı. Bunun gerçekleşmesi de 20-25 günü bulabilir. 2022 yılının Ocak ayının ortasından sonra olağanüstü gelişmeler olmazsa ikinci el otomobillerin fiyatları düşecektir." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@